Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Černá se u nás nenosí

Česko hledá SuperStar, soutěž, která přišla dost pozdě, skončila. Měla přijít už dávno, protože hvězdy působící na české populární scéně, zestárly a zevšedněly. Mnohé z nich nepřinášejí lidem už nic, ale byznys s nimi se točí a ony jsou pořád v kole. Myslím si, že SuperStar ohrozila jejich postavení a snad jim otevřela oči a uši. Snad už tito zpěváci a zpěvačky poznali, že mnoho soutěžících, byť amatérů, bylo lepších než oni.

Co se však týče SuperStar, byla to super věc se zajímavým průběhem. Bylo nad lidské síly vybrat z tak velkého počtu soutěžících ty nejlepší. Musím však říct, že porota tento nelehký úkol zvládla perfektně a podle známého přísloví, že trpělivost růže přináší, vybrala z vůbec prvního kola opravdu ty nejlepší.
Podle mne bylo hodnocení v některých případech nespravedlivé. Porotci vyžadovali výkony, které nepodávají ani stálice české populární scény, ani jejich koně, které mají ve svých stájích, a na kterých producenti vydělávají.
Ale beru to: když to má být SuperStar, ať tedy splňuje nejpřísnější kritéria po všech stránkách. Ať zpěvačka váží, kolik má vážit, ať je hezká, ať opravdu umí zpívat. Proto se do úzkého výběru, do poslední desítky, dostali ti nejlepší. Myslím ale, že tady se už měla porota vyměnit a soutěžící měli hodnotit lidé, kteří nebyli vývojem a průběhem soutěže ovlivněni a poznamenaní. V posledních kolech se už utkali skutečně ti nejlepší z nejlepších a porota to neměla tak těžké jako na začátku. Nejzajímavější bylo to, že si SuperStar vybírali sami lidi prostřednictvím sms a telefonů. Porota měla možnost vyjádřit jen svůj názor k výkonům soutěžících.
Někteří soutěžící podávali vskutku profesionální výkony, takže porotci ani nebyli schopni je hodnotit. Určité netaktní a kruté verdikty, které měly vliv na pěvecký výkon, se mně nelíbily. Někdy se ani netýkaly zpěvu, ale jakoby se porotci přesvědčovali mezi sebou, kdo mu víc rozumí. Bylo poznat, že jde o vyřizování si účtů, i když to mistrovsky schovávali.
Do posledních kol se dostal například Standa Dolinek, osobnost velkého formátu, který by se uplatnil na jazzové scéně, velmi mně připomínal Franka Sinatru.
Mezi soutěžícími byli i Romové a jejich pěvecké projevy prozrazovaly, že pocházejí z jiné kultury. Ti, kteří vypadli hned na začátku, zpívali jako mnoho Čechů z ulice nebo z hospody, když začnou notovat Běž podojit krávy (sloka z lidové písničky Zaspala nevěsta). Ti, kteří vydrželi, měli tendenci projevovat se spíše jako černoši, například jako Whitney Houston. Někteří uměli opravdu zpívat, a právě na tom shořeli. U nás se to ještě nenosí, aby v čele stanul Rom. Do nejužšího výběru se proto dostala jen Martina Balogová, která byla svá. Velmi originální byly její české soupeřky Šárka Vaňková a Aneta Langerová. Z této trojice měla největší šanci vyhrát právě Balogová, národ to věděl a slyšel. Češi jsou velice muzikální, a proto si myslím, že její kvality poznali, ale vybrali si jinak. Národ Martinu viděl jenom jako cigošku, nechtěl a neslyšel její kulturu a techniku zpěvu, barvu hlasu, i když věděl, že ona o SuperStar nesoutěží, že ona jí už je. Určitě se na tomto výsledku podepsalo i postavení Romů ve společnosti, rasismus, diskriminace a nenávist. Ale je jisté, že český národ přišel o hvězdu světového formátu. Byl to jeden z nejsilnějších projevů, je to paní zpěvačka. Bylo poznat, že vyrostla v muzi-kantské rodině, kde se hraje univerzální muzika, jazz, swing, foxtrot, bossanova…
Mezi finalistkami Anetou Langerovou a Šárkou Vaňkovou byly velké rozdíly. Šárka měla správný přístup k písni, vžila se do textu a pochopila jeho náladu. Přizpůsobovala svůj projev k celkové náladě, melodii, k doprovodům, muzice, textu a prožívala každou notu. Třeba Oliver Twist zazněl v jejím podání lepší než v originále. Je to kus zpěvačky.
Aneta Langerová, naše nová SuperStar zpívat umí, je nadaná a schopná. Věřím, že nezklame ty, kterým se líbila, kdo jí důvěřoval a od koho dostala hlas.
Bude mi smutno po napětí pořadu SuperStar, jeho atmosféře, která byla k pláči, k smíchu. Byla i radost ho sledovat.

Gejza Horváth

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál