Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Věra Bílá a Kale koncertovali v Londýně

Vzpomínám si, jak Věra Bílá na počátku své kariéry vyslovila v televizním pořadu Romale přání vystupovat v New Yorku, Paříži, Stockholmu, Římě a mnoha dalších městech. Tehdy to znělo neskromně a skoro až naivně. Ale po několika letech se všechna její přání splnila. Koncertovala nejen skoro ve všech velkých městech Evropy, ale i v USA. Zpívala v Moskvě, Oděse, Archangelsku a docela nedávno také v Londýně.

Skupina Kale se stále výrazněji prosazuje jako samostatná kapela. S Emilem Pupou Mikem jsme hovořili o tom, jak se jim v Londýně hrálo.
„Měli jsme naplánováno několik koncertů a pro mě bylo velice důležité, že jsem se po několika letech mohl setkat se svými příbuznými a přáteli, kteří do Velké Británie odešli. Byl jsem šťastný, když jsem v obecenstvu poznal známé tváře z Rokycan a dalších měst. Všechny koncerty byly poznamenané zvláštní atmosférou očekávání. Koho uvidíme, s kým se setkáme. Bylo to velice vzrušující a také se to projevilo na našem výkonu. Hrálo se nám velice krásně, protože jsme mohli hrát pro své blízké, které jsme dlouhou dobu neviděli. Londýnské publikum nás přijalo velice nadšeně a mohu říct, že všechny koncerty se nám vydařily.“
Věra Bílá se skupinou Kale připravuje další zahraniční vystoupení a konečně bude hrát také ve svém rodném městě, v Rokycanech.
„Když jedeme do zahraničí, beru to už jako samozřejmou věc, ale před koncertem v Rokycanech mám zvláštní pocit,“ vyprávěl Emil. „Je to asi tím, že nevím, jak bude reagovat místní publikum. Chtěl bych, aby se nám koncert vydařil, abychom podali co nejlepší výkon, protože pro naši kapelu bude něčím výjimečným. Kluci z kapely to cítí podobně, jenom Věra si to tak nebere. Je už taková. Věci a události přijímá prostě tak, jak přicházejí. Když jsme jeli na první vystoupení do Ameriky, všichni jsme se moc těšili, ale ona to chápala jako samozřejmost a vůbec se nevzrušovala. Nadšení si nechává až na pódium. Teprve tam projeví spontánně radost a dokáže strhne publikum, ať je to kdekoli.“
Podle Emila Pupy Miky připravuje Kale nové skladby pro své CD, většinu z nich složil a otextoval právě on. Je to práce, která jej ohromě baví. „Do každé písně vkládám něco ze sebe, něco z toho, co jsem prožil a po čem toužím.“ Věra Bílá a Kale se staly nejen pojmem, představují krásu romské hudby lidem doma, ale především v zahraničí.

Dezider Giňa

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál