Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  K volbám do Evropského parlamentu

slovo šéfredaktora

Z výsledků eurovoleb si nemusíme zoufat – i když to k uzoufání je. Přece to dopadlo, jak jsme čekali! Měli bychom se však zamyslet.
Podívejme se, jak výsledky ovlivní postavení Romů v EU. Nemůžeme si dělat nejmenší iluze. Když však řekneme, že mezi nevoliče jistě patřili Romové, pak první závěr zní: vždyť jste se ani nepokusili volit někoho, kdo by pro vás něco mohl v té Evropě udělat.

Ti, kdo nešli k volbám, posoudili situaci jako mnoho jiných: nikoho neznám, buď nebudu volit, nebo jen ty, které znám z obrazovky televize. To je ovšem další chabý argument. Cvičená opice zřejmě mohla mít větší šance než rozumný a slušný politik, kterého byste jistě při dobré vůli na kandidátkách našli. Kandidátky asi mnozí vůbec nečetli.
Proto mohl být zvolen televizní komediant Železný, který nás mimochodem okradl, nebo bývalá nomenklaturní svazačka Bobošíková. Tito dva vám zcela jistě nebudou nic platni v Evropském parlamentu, protože nikdo rozumný tam s nimi vůbec spolupracovat nebude.
Potěš nás Pánbůh, až euroskeptici v podobě ODS, kteří díky vaší volební apatii získali nejvíce mandátů, začnou uplatňovat politiku nulové tolerance, která tu Romy vyhání z bytů a vytváří ghetta. Je to docela možné – i když jim na to nikdo v Evropě neskočí. Jedinou útěchou poněkud tlumící vítězné fanfáry ODS je skutečnost, že je, volební vítěze, nevolilo v naší zemi více než devět procent všech voličů. To je velmi slabý mandát.
Tím hůře ovšem pro kandidáty vládní koalice, kteří propadli zcela. Ostatně všechny vládní kandidátky v EU na tom nebyly o moc lépe. U nás to nejde ani tak výsledek špatné vládní politiky (o čemž by se dalo diskutovat), jako nešťastného výběru kandidátů, špatné volební kampaně a jejich uzavřenosti před voliči, čili špatnou komunikací s veřejností. Současná vláda však má přece jen nějaký program i pro Romy. Ale co ta příští? Vzpomeňte na má slova!
Opilí blahem jsou také komunisti. Jestli některé z vás jejich úspěch potěšil, je to hloupé. Spokojeni byli asi ti, kteří rádi tvrdí podobnou hloupost: za komunistů bylo lépe! Jak pro koho. Diktatura a zločin ve službách státu nemůže znamenat perspektivu pro žádného rozumného člověka. V daném okamžiku je však podstatné, že komunisté budou v Evropském parlamentu naprosto osamoceni a nemohou proto ničeho dosáhnout, i kdyby chtěli. Jediné, co se ČR podařilo kuriózního, je, že náš komunistický skanzen jsme teď zasadili i do Evropy. Snad si s tím Evropa poradí, když my ne. Je to nejen smutné, ale i trapas pro ČR a její voliče.
Nejsmutnější ovšem je, že na kandidátky volebních stran se nedostali téměř žádní Romové, snad jen dva, pokud je mi známo. A ke všemu na kandidátkách stran, které neměly šanci. To je jistě důvod k velkému zamyšlení.
Proč třeba v sousedním Maďarsku podobný problém není: jedna Romka se stala europoslankyní a další tu měla šanci téměř na dosah. Čím to, že tam Romové možnost mají a tady ne? Třeba na naši otázku odpovíme v některém z příštích čísel Romano hangos.

Karel Holomek

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál