Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Devatenáct policistů hájilo své kolegy

PRAHA/JIČÍN – Do budovy Okresního soudu v Jičíně 23. června přijelo devatenáct policistů z pražské pořádkové jednotky. Dostavili se jako svědci případu, v němž jsou obžalováni jejich bývalí kolegové Marek Vraštil a Karel Berousek z napadení romské rodiny Danišových.

Incident se odehrál před rokem v Popovicích na Jičínsku během policejní narozeninové oslavy, z níž si podle obžaloby Vraštil s Berouskem odskočili zmlátit Marcela Daniše, jeho těhotnou sestru a matku. Nikdo ze svědků si nepamatoval, že by Vraštil nebo Berousek někam odcházeli.
Nikdo z vyslýchaných také nepotvrdil, že by na zahradě restaurace měl někdo ze slavících lidí vykřikovat urážlivé nadávky.
Podle zmocněnce napadené rodiny Jana Kratochvíla z Ligy lidských práv byl výslech policistů zbytečný. „V podstatě své kolegy kryli,“ domnívá se. „Když se jich ale soudce zeptal, zda to mohou potvrdit na sto procent, už si tak jistí nebyli.“
Kratochvíl nechápe, proč budou k soudu voláni ještě další policisté. Na oslavě jich totiž bylo 29 a státní zástupce je chce slyšet všechny. A jak se k případu staví obžalovaní? Vraštil svou vinu na napadení rodiny již dříve odmítl, Berousek před soudem odmítl vypovídat. Podle obžaloby se měla účastnit útoku ještě třetí osoba. Kdo to je, se však vyšetřovatelům nepodařilo zjistit.
Dvojice bývalých policistů čelí obžalobě z porušování domovní svobody, za což jí hrozí dva až pět let vězení. Rasový motiv ale nebyl prokázán. Představitel Ligy lidských práv Kratochvíl to považuje za pochybení, neboť podle svědectví napadených padaly při bití frekventované rasistické urážky. V obžalobě se pouze konstatuje, že byly použity vulgární výrazy.
Podle zmocněnce státní zastupitelství s rasovým kontextem vůbec nepracuje a ani nespecifikuje, jaké zazněly nadávky. Kratochvíl proti tomu již podával marně stížnost. Zdůraznil také, že Marcel Daniš byl po útoku sedm dní v pracovní neschopnosti, jeho matka dokonce dvakrát tak dlouho.

Zdroj: Lidové noviny

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál