Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  DROBNIČKY

HORNÍ SLAVKOV – Z výtržnictví, ublížení na zdraví a hanobení národa a rasy stíhá policie dva Romy (23 a 17 let) z Horního Slavkova na Sokolovsku. V místním Mix Clubu fyzicky napadli na sklonku června 27letého číšníka a 18letého hosta.

CHOMUTOV – Poslední školní den ocenilo vedení místní radnice 14letého romského chlapce Michala Bílého, který zachránil život 65leté ženě. Stejně jako dalším babičkám jí totiž pomáhá s nákupy a občas i v domácnosti. Když přišel před časem ke Zdeně Čurdové, po chvíli ji postihla mozková mrtvice. Chlapcova duchapřítomnost, s níž zavolal ženina příbuzného a záchrannou službu, zachránila podle lékařů lidský život.

BRATISLAVA – Diskuzi vyvolala zpráva, podle které mají být při přijímání na Lékařskou fakultu Univerzity Komenského v Bratislavě zvýhodněni Romové. K úspěchu by jim měla stačit polovina z požadovaného počtu bodů u přijímacích zkoušek. Fakulta se brání nařčení, že chce vychovávat poloviční doktory, tvrdí, že jde pouze o šanci u přijímacích zkoušek. Záměr se nesetkal s ohlasem ani u Romské iniciativy Slovenska, podobné kroky údajně zvyšují napětí mezi majoritou a Romy.

BRUSEL – Loni získalo azyl v evropských zemích 42 českých občanů. Někteří poslanci Evropského parlamentu z toho začali vyvozovat, že ČR zřejmě nesplňuje základní politická kritéria pro přijetí do EU. Podle statistiky požádalo loni v zemích EU, v Norsku a ve Švýcarsku o azyl 2346 českých občanů vesměs romského původu. Nejvíce v Británii (930), kde pět z nich dostalo azyl na základě humanitárních pohnutek.

BRNO – Společenství Romů na Moravě pořádalo 22. června fotbalový turnaj Guláš cup, jehož hlavním organizátorem byl Josef Rafael. Turnaje se zúčastnilo deset českých a romských mužstev. Nejlepší byla mužstva Guláš, Tondach a fotbalisté DROM. Hráčům fandilo asi 400 lidí. Josef Rafael nám řekl: „Chtěl bych, aby se z turnaje Guláš cup stala tradice, aby Romy a Čechy fotbal spojoval.“

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál