Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Další vyhraný soud

Praha – Další případ diskriminace v přístupu k zaměstnání projednával 25. června Městský soud v Praze. Incident se odehrál 7. července 2004 v centru Prahy. Romka Viera D. se ucházela o inzerované místo prodavačky v prodejně Scorpio Club ve Vodičkově ulici.

Vedoucí prodejny jí však sdělila, že místa jsou již obsazena, byly přijaty asi čtyři uchazečky a další jsou objednané na zkoušku. Vzápětí do prodejny vstoupila bílá zaměstnankyně Poradny pro občanství, která předstírala zájem o stejné místo. Po vstupním pohovoru jí řekli podmínky zaměstnání, přičemž stejná vedoucí sdělila, že volných míst je několik, neboť prodejna je součástí širší sítě. Obě ženy se následně do prodejny vrátily a vedoucí konfrontovaly s odlišným zacházením. Ta se bránila, že Romku odmítla proto, že nesplňuje požadovaná kritéria, kterými jsou „vzhled“ a „sympatie“. Romka poté podala k Městskému soudu žalobu na ochranu osobnosti kvůli odlišnému zacházení a žádala omluvu a odškodnění nemajetkové újmy.
Soud po provedeném dokazování vyhověl žalobě a nařídil žalované společnosti zaslat žalobkyni do tří dnů od právní moci rozsudku písemnou omluvu a náhra-du nemajetkové újmy ve výši 25 000 Kč.

Poradna pro občanství/Občanská a lidská práva

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál