Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  napsali jste nám

Jak uspořádat romský festival?

Chcete-li uspořádat romský hudební festival, měli byste sehnat sponzory – státní, obecní nebo soukromé instituce, které festival finančně podpoří. Poté vyberete z nabídky romské hudební scény několik kapel a přidáte-li pilnou organizační práci včetně propagace, máte úspěch téměř zajištěn. Můžete s uspokojením sledovat, jak se romská kultura prezentuje v tom nejlepším co má – hudbě, a když se roztančí sál, můžete konstatovat: hudba a tanec jsou Romům vlastní a spolu s nimi na chvíli také těm, kteří si do skvělé živelně autentické atmosféry odskočí za relaxací z náročného světa studií či profesní kariéry. A tak se na různých místech ujaly romské festivaly reprezentující romskou kulturu, nutno říct, že po dlouhé době totalitního půstu to bylo opravdu zapotřebí.

Jestliže ovšem nechcete romskou kulturu pouze prezentovat, například proto, že si myslíte, že prezentace romské kultury v naší společnosti spíše potvrzuje její status stále znovu příchozího a k tomu ještě nevítaného hosta, hledejte spojení v kultuře české a zařaďte do programu jednu nebo více českých kapel. Nikoli ovšem takových, které uzavřou romskou hudbu pro změnu do kategorie worldmusic a tím znovu dokážou, že Romové patří spíše někam do světa, než „k nám“, ale vybírejte mezi hudbou, která podle vašeho soudu patří k tomu nejlepšímu, co může česká kultura nabídnout a přitom je svobodná a nezávislá.
I když pocit uspokojení, jestliže se vůbec dostaví, bude tentokrát doprovázen vaší nejistotou a strachem, nakolik „romské“ snese „české“, nenechte se odradit: kdo jiný by měl porozumět než ti, kteří si přišli poslechnout a jak jinak než skrze hudbu?
Zdravím všechny organizátory romských festivalů a do nového roku přeji hodně odvahy.

Marcela Severová
organizátorka a dramaturgyně Djangofestu

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál