Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  ERRC v ČR uspořádala seminář k boji s rasovou diskriminací

Praha – Třídenní seminář od 1. do 3. prosince pořádala Globea ve spolupráci s kanceláří Rady vlády pro romské záležitosti. ERRC je zkratka European Roma Rights Center – Evropské centrum pro práva Romů v Budapešti. To je mimochodem instituce, která upozornila na problém sterilizací romských žen v ČR.

Seminář uvedla Laura Laubeová z pořádající Globea organizace. Tento seminář se zabýval velmi podrobně evropskou antidiskriminační politikou a její implementací (převáděním) do poměrů v ČR. Mnoho času bylo věnováno antidiskriminačnímu zákonu, historii jeho vývoje a možnostem uvedení do naší legislativy.
Dále se hovořilo o specializovaných institutech boje proti diskriminaci. Zasvěcené informace poskytovali experti na slovo vzatí: Sheila Rogers, výkonná ředitelka pro rasovou rovnost ve Velké Británii, hovořila o svých poznatcích z institutu pro rovné příležitosti, který má v její zemi dlouholetou tradici.
Dále Alan Anstead, pracující nyní jako právní expert v EERC, která celý seminář financovala a jeho kanadská kolegyně Tara Bedard.
Právnička Lila Farkas, která pracuje v maďarském helsinském výboru, přispěla svými poznatky z Maďarska a představami o tom, jak by měla právní ochrana probíhat.
O situaci v ČR informovaly zejména Martina Štěpánková a Kateřina Jacques z Úřadu vlády ČR. Ani současná situace, včetně politické vůle či nevůle k prosazování právní ochrany, nezůstala mimo okruh zájmů účastníků semináře.

(K.H.)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál