Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Romové diskriminovaní na Ruzyni

Praha – Podle nejvyšší britské soudní instance diskriminovala rasově britská vládní nařízení pro přistěhovaleckou politiku Romy z České republiky. Soudci posuzovali systém kontrol na pražském letišti v Ruzyni, které byly spuštěny v červenci 2001.

Přímo tam prováděli britští imigrační úředníci kontroly poté, co se rozšířily obavy z výrazného nárůstu počtu žadatelů o azyl ve Velké Británii. Cílem bylo zabránit většinou Romům, aby nastoupili do letadel směřujících do Velké Británie. Britské ministerstvo vnitra prohlásilo, že nemělo v úmyslu kohokoli diskriminovat. Britská organizace obránců lidských práv Liberty problém ilustrovalo na případu šesti českých Romů, jimž bylo zabráněno ve vstupu do země. Evropské středisko pro práva Romů uvedlo, že opatření nevhodně omezilo práva romských občanů.
Verdikt Sněmovny lordů ruší rozhodnutí soudu nižšího stupně z října 2002, podle něhož tato pravidla nebyla ani více ani méně přísná než běžný systém kontroly víz. Odvolací soud poté rozhodl, že postup vůči Romům byl poněkud nevhodný, ale že byl ospravedlnitelný vzhledem k tomu, že Romové žádali o azyl častěji než ostatní.

Jana Kabeláčová, zdroj: BBC

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál