Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  K diskusi o Parlamentu Romů ČR

Už dlouhou dobu sleduji veškeré dění kolem nás Romů, dokonce se sám již pátým rokem pokouším o nějakou tu změnu jako předseda sdružení Amare v Krupce u Teplic. Dost mě překvapilo pozvání od našich romských aktivistů na konferenci do Prahy, kde se projednával návrh na zřízení romského parlamentu. V té době jsem byl bohužel na školení terénních sociálních pracovníků, takže jsem nemohl jet, ačkoli jsem chtěl.

Co mě na celé věci kolem Parlamentu Romů nejvíc rozčililo? Byl zvolen tzv. přípravný výbor, který měl připravit vše k demokratickým volbám, tj. připravit kandidátky a představit jednotlivé kandidáty romské veřejnosti, aby lidé mohli rozhodnout, kdo že je bude v tomto parlamentu zastupovat. Bohužel se potvrdilo, co každý Rom v ČR ví: že pánové Ščuka, Polák, Daniel, Karika a ostatní členové tohoto podivného spolku nepotřebují k svému zvolení žádné demokratické volby, protože dobře vědí, že Romové nejsou blbí. Ale chápu to, kdyby totiž byly demokratické volby či referendum, tak by tito pánové a dámy, ať jsem spravedlivý, v životě hlasy nedostali. Ptám se, koho ti prospěcháři zastupují, když Romové jim hlas nedali. Ať se ptám kohokoli, tak mi potvrdí, že nikoho nevolil, ačkoliv by rád k volbám šel. I malé dítě ví, že parlament romský či neromský musí někdo zvolit, musí to být vůle lidu, v tomto případě romského, který tento romský parlament má zastupovat.
Možná, že tito lidé ani o to nestojí, stačí, že zastupují sami sebe a svoje rodiny, cizí Romové jsou pro ně tabu. Ale pánové se mýlí, my zbylí Romové se nedáme zblbnout a budeme tyto kariéristy bojkotovat formou petice, kterou připravujeme. Budeme vyzývat místní romské organizace ke spolupráci a petici pak zašleme vládě ČR. Jsem z toho, co nám za celé ty roky tito lidé z rojky předvedli, znechucen. Tahají z vlády peníze, zakládají podivné romské firmy, zaměstnanecké agentury, sdružení romských a proromských podnikatelů a podobné finty. Zajímalo by mě, kolik Romů pan Karika, Puĺo a ostatní romští podnikatelé zaměstnávají, když dostávají státní zakázky právě za tímto účelem. Doporučují váženým pánům, aby se šli podívat na malé romské organizace. Tam uvidí kus práce. Tam lidé nemají čas otravovat ostatní, ale starají se o chudé a sociálně potřebné Romy. Kolik z vás, pánové, přispělo na romské děti, třeba i na letní tábor? Myslím si, že ani jeden z vás, páni podnikatelé!

Nistor Aladár, předseda o. s. AMARE-Krupka
Pozn. redakce: tento článek neodpovídá názorům redakce. Je jedním z mnoha příspěvků do diskuse o Parlamentu Romů ČR.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál