Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   E luma romane jakhenca – Svět očima Romů

Brno (hd, ip) – Výstava z děl romských výtvarníků E luma romane jakhenca – Svět očima Romů byla otevřena v Muzeu romské kultury v Brně. Záštitu nad ní převzal ministr kultury Pavel Dostál. Výstava vznikla jako putovní v roce 1997 a navštívila již USA, Norsko, Švédsko, Dánsko, Rusko a Nizozemí, kde sklidila velký úspěch.

Vernisáže 24. listopadu se zúčastnili i někteří autoři vystavených prací: Július Lakatoš pocházející ze Slovenska, David Zeman z Litomyšle a Božena Přikrylová z Brna. Výstava probíhá ve třech patrech muzea. V přízemí jsou malby Tibora Oláha a Dušana Oláha, Júlia Lakatoše, Aladára Kureje a Edwarda Majewského a obrazy ze skleněné drtě od Rudolfa Dzurka, také dřevořezba Ivana Berkyho-Dušíka. V prvním patře jsou poloprofesionální a profesionální kresby, malby a dřevořezby, například Alexandra Bohó a Karla Stojky. Druhé patro je věnováno anonymnímu a insitnímu neprofesionálnímu umění, jehož představiteli jsou i Aladár Kurej, Markéta Šestáková, Ján Bartoš-Biskup a Dezider Fertö.
Zpestřením vernisáže bylo občerstvení sponzorované romskou brněnskou restaurací U Holubů a vystoupení zpěvačky Valiky Buchačové za doprovodu Gejzy Horvátha (kytara) a Milana Horvátha (housle). Zazněly nejznámější romské písně, například hymna Čhajori romaňi a instrumentální skladby.
Výstava E luma romane jakhenca, jejíž kurátorkou a autorkou je PhDr. Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury, je jednou z největších a nejreprezentativnějších kulturních aktivit muzea.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál