Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Za svými názory si pevně stojí

Anton Horvátko alias Guglo (45 let), soukromý podnikatel, vlastník jednoho brněnského hotelu. Jeho jméno je všeobecně známé nejen mezi Romy ale i mezi majoritní společností. Vrylo se do paměti těm, kteří s ním přišli do styku, nebo navštívili jeho hotel či vinárnu zařízenou v indonézském stylu s teráriem s krokodýly, hady, pavouky a dalšími živočichy. V jeho hotelu se pořádaly plesy, bály a romské večery při cimbálové či popové muzice.
Guglo je olašský Rom, který jako první ve své rodině porušil tradice a oženil se s rumungricou (tak nazývají Olaši Romy z východního Slovenska). I když ctí olašské tradice, přesto žije životem, který se jeho komunitě vzdaluje. Děti vede ke vzdělání a vychovává je v hodnotách, které jsou všeobecně uznávané. Říká, že Olaši se musí změnit a přizpůsobit většině, jinak je jejich tradice budou jen omezovat a poškozovat. Jako příklad uvádí ostatní Romy žijící v Čechách. Jeho vlastní komunita jej zato odsuzuje, ale on si za svými názory pevně stojí. Při nedávném rozhovoru nás zajímal zejména jeho názor na olašského krále.

Co si myslíte o televizním pořadu Na vlastní oči s olašským králem Janem Lipou?
Jako olašský cigán to hodnotím jako trapas. My olašští cigáni, kteří jsme trošku vzdělaní, to vidíme jinak.

Co konkrétně máte na mysli?
Král v jednom místě prohlásil, že olašští Romové nepotřebují vzdělání. To není pravda! Jak si vůbec mohl dovolit tohle říct! Jak může žít člověk bez vzdělání?! To v dnešní době nejde! Olašské děti se musí vzdělávat, to je jediné východisko, jak se postavit na nohy, zapojit se do státních struktur, do normálního života a začít nějak existovat. My jsme národ, který není na světě deset let nebo v České republice pět let! Mezi námi jsou podvodníci, frajeři, chytří lidi, blbí, uznavaní podnikatelé v republice, stejně jako mezi vámi rumungry! Víme, jak který národ žije, nepotřebujeme se zcivilizovávat. Ale mezi námi je jen hrst vzdělaných, a když král Lipa nepotřebuje ke svému životu vzdělání, tak ať si nemyslí, že naše olašské děti ho budou následovat.

Jaký je váš názor na krále?
Lipa se prohlašuje za krále a říká, že je králem olašských cigánů. Kdo ho volil a co vlastně ten člověk chce?! Zdraví všechny krále na celém světě, pak si říká o konto, aby mu lidi pomáhali, posílali mu peníze, ale aby konkrétně řekl na co, neví. Nevím, co si o tom mám myslet. Chvílemi se chce chovat jako král a neuvědomuje si, že se chová jako žebrák. Sedne si na postel, aby bylo vidět, že má ludvíka nábytek, myslí si, že se každý z toho zblázní. V České republice jsou lidi bohatší než on. I někteří Olaši jsou bohatší než on a neukazují v televizi, jak bydlí. Pak to fiasko s primátorem Ostravy! Udělal ostudu nejen sobě, ale i nám, všem Olachům.

Zbohatl Lipa tady nebo už přišel bohatý z Ameriky?
Ten člověk žil roky venku – přes dvacet let. Nemůžu ho hodnotit ani obviňovat nebo poukazovat na jeho obchody. Já osobně nevím, jakým způsobem došel k penězům. Jestli kšeftoval s diamanty, nebo se živil nějak jinak, to opravdu nevím.

Uznáváte svého krále?
Mluvím za sebe: neuznávám a neakceptuji. Nemám proč. Aby někdo říkal o sobě, že je král, tak to musí být někdo.

Proč ho neuznáváte?
Protože si nemám od něho co vzít, není to vzor člověka, který by měl být mým králem! A nevidím ani důvod, proč by měl být Lipa mým králem! V životě jsme my cigáni krále neměli!

Takže nectíte krále?
Ne, takového jako je Lipa nepotřebuji.

Tady v Brně je ještě jeden král – Josef Horvátko. A co ten, toho respektujete?
Ne, nerespektuji. Jací jsou to králové, když berou sociální podpory!

A koho teda ctíte?
Vážím si osobností z řad starších lidí, kteří v životě už něco dokázali, mají rozum, kteří jsou uznávaní cigáni i bez toho, aby byli králové! To jsou ti lidi, kteří jsou vzorem pro ostatní, jejich zákony jsou ty pravé olašské, a ty bych respektoval.

Ale Lipa je vážený a uznáváný nejen jako král, ale i jako člověk.
Já ho osobně neznám. Tak, jak se prezentoval v televizi, jen ukázal, že je bohatý člověk. Ale mně jeho majetek nezajímá, pochybuji o jeho kvalitách a jeho rozumovém potenciálu.

Proč si jej tedy Olaši v Ostravě váží a uznávají?
Většinou tam žije jeho rodina, která ho volila.

A co Romové v Praze, jaký k němu mají vztah?
My olašští cigáni víme o každém člověku v ČR, jakou má funkci a na jaké je pozici. Lipa někde přízeň má, někde ne. Ale v Praze rodinu má a ta na svého strýce nadávat nebude.

Proč máte krále a ne vajdu, nebo angluno Roma (první Rom)?
Já osobně si to neumím vysvětlit. Půlka cigánů v České republice nesouhlasila s volbou krále! To si zvolila jeho rodina sama, myslím si, že je to pro ně prestižní záležitost, jak se prezentovat svým králem na veřejnosti. Ale olašští cigáni v životě nikdy neměli krále. Jenom starší chytrou osobu, která těm druhým uměla dobře poradit. Takového člověka si ostatní vážili a respektovali. Jak rozhodl, tak bylo. Monarchie u nás nikdy neexistovala. Vše začalo v Ostravě. Lipa chtěl byt králem, jemu nestačil angluno Rom.

Udržuje Lipa opravdu kontakty s anglickou královnou?
Ne! Ne, ne, ne. Nevěřím tomu, že by byl schopen se s ní o něčem bavit. Soudím to podle toho, jak se bavil s ostravským primátorem. Stačilo mi to a už nemám co k tomu dodat. Každý normální člověk, který viděl pořad s olašským králem, ví, že to byl trapas.

Král prohlásil, že jedině on může Olachům zakázat drogy. Jaký je váš názor?
Nevím, jak chce zakázat drogu člověku, který už je závislý. To nechápu. Policie si s tím neví rady, jak to může vyřešit on – cigán. Vím, že mnoho olašských Romů prodává drogy a Lipa o tom ví také. Raději by se měl zabývat dealery, než mluvit nesmysly.

Kdyby vás vyzvali ke krisu, šel byste?
Zaleží na tom, co by řekl můj táta, který patří mezí uznávané cigány v ČR. Pokud by rozhodl, že se tam musím dostavit, neudělal bych mu ostudu a šel. Jinak ne.

Už jste zaplatili pokutu olašskému soudu?
Ano, když můj kluk utekl s holkou, která už byla vdaná a chlapa měla v kriminále. Zaplatil jsem padesát tisíc korun za to, že se neslušelo, aby ji můj kluk svedl.

A kam šly ty peníze?
Jejímu otci.

Uznáváte olašské tradice? Ano, uznávám je, protože jsem olašský cigán! Dodržuji tradice co se týče jídla, vánočních a velikonočních svátků, Silvestra, přání, žehnání. To se nedá vymazat. To nejde. Jestli černoch vyrostl s blues, tak ho bude poslouchat i v České republice a nemusí být doma v Americe.

Gejza Horváth

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál