Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   První romský ples reprezentačně

V brněnském hotelu Voroněž se konal v sobotu 30. října první reprezentační ples Romů Jihomoravského kraje. Za účelem vzájemného poznání a spolupráce v oblasti politické, kulturní, sportovní a podnikatelské se sešli zastupitelé Jihomoravského kraje a města Brna, romští podnikatelé, občané a partneři večera.

Ve vestibulu je vítala romská cimbálová muzika. Se zájmem a se sklenkou šampaňského v ruce jí naslouchal například primátor města Brna Richard Svoboda. Ples plný lesku a originálních rób připomínal hvězdné nebe Hollywoodu. Skvělá dvojice moderátorů Martina Holubová a Richard Samko odstartovali ples čtením dopisu prezidenta republiky Václava Klause, který všem přál úspěšný večer a zároveň omluvil svoji nepřítomnost pro velké pracovní vytížení.
Program večera byl velmi pestrý: za doprovodu cimbálové muziky se představil jako první taneční soubor Čercheňa brněnského romského střediska Drom. Předvedl tradiční romské čapaše a žertovné tance, dále tance olašských a maďarských Romů. Nezůstalo však jen u tradic romské kultury: vystoupili také absolventi brněnské konzervatoře Petr Kotiš (fagot) a Robert Šariský (klavír), kteří přednesli světovou klasiku. K nejstarším tanečním školám v Brně patří Danza. Ve Voroněži předvedla latinsko-americké tance.
Roman Horváth je svého druhu ojedinělá osobnost v České republice. Na akordeon hraje jazz a úspěšně reprezentuje i v zahraničí (USA, Izrael, Španělsko atd.). Na romském plese byl ozdobou programu.
M-Dance-Club předvedl taneční moderní a diskotékové vystoupení dětí a mládeže pod názvem Sami sebou. Tančili sice za doprovodu reprodukované hudby, ale strhli k velkým aplausům a dokonce si vysloužili sponzorský dar 10 000 Kč. Dalším účinkujícím byla populární romská kytarová hudební skupina Bengas, která hrála kromě vlastních písní hudbu Romů z celého světa. Hlavní host večera Antonín Gondolán a jeho Gondolán trio představil své nové CD Čekej a neplakej. Cimbálová muzika Milana Horvátha se prezentovala tradiční romskou muzikou v nových a moderních úpravách.
Po skončení programu nastala volná taneční zábava. K tanci a poslechu hrála hudební skupina Rosen Trio. Pro příznivce jiného hudebního žánru hrála ve vedlejším sále cimbálová muzika, kde se u primu střídali Eugen Horváth se svým synem Milanem. Dobrá nálada vydržela všem až do časných ranních hodin.
První reprezentační romský ples byl událostí svého druhu ojedinělou, která dala základ nové tradici. Stane se místem, kde se budou společně setkávat, poznávat a formovat lidé z jižní Moravy a přispívat tak k dobrým vzájemným vztahům.

Gejza Horváth

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál