Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Svetlana Kovaleva je na svobodě

Více než dva roky strávila ruská novinářka Svetlana Kovaleva ve vazební věznici v Brně-Bohunicích. Kvůli podezření z údajné účasti na loupeži požadovala Ruská federace její vydání k soudnímu stíhání. Proti vydání protestovaly mezinárodní organizace, mimo jiné Český helsinský výbor a Amnesty International. Ve čtvrtek 4. listopadu byla Svetlana Kovaleva propuštěna.

„Byla to pro mě velmi příjemná zpráva,“ řekl Petr Dokládal, právník, který Svetlanu Kovalevu zastupuje. Mladá žena nyní zamíří do přijímacího střediska pro uprchlíky ve Vyšních Lhotách. Již v době pobytu ve vazební věznici totiž požádala o azyl, ale její žádost ministerstvo vnitra zamítlo; soud následně poukázal, že zamítnutí žádosti řádně nezohlednilo reálný stav lidských práv v ruských věznicích. Svetlana Kovaleva byla zadržována od září roku 2002. Přestože se obávala o svou bezpečnost a dokonce o život, Krajský soud v Brně podvakrát rozhodl, že její vydání je přípustné a olomoucký Vrchní soud již podruhé rozhodnutí tohoto soudu potvrdil.
„Jak s obviněnými, tak s odsouzenými je zacházeno nelidským způsobem a dle měřítek evropské kultury je zřejmé, že ponížení a pokoření dosahuje v ruských věznicích mimořádného stupně,“ popsala situaci Svetlana Kovaleva v žalobě, kterou napadla rozhodnutí Odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR o neudělení azylu. Už dříve organizace zabývající se dodržováním lidských práv poukazovaly, že mučení v ruských věznicích stále představuje rozšířený prostředek vymáhání doznání z obviněných a že podmínky tam jsou tak ubohé, že je lze hodnotit jako kruté, nelidské nebo s ponižujícím zacházením. Podle informací Amnesty International používá ruská policie za účelem získání doznání různé metody brutálního nátlaku včetně elektrických šoků, znásilňování a vyhrožování rodině obviněného. Také podle Human Rights Watch se v Rusku objevuje policejní násilí ve stále větší míře a je používáno k vynucení přiznání nebo k tomu, aby policisté donutili zadržené mlčet o děsivých podmínkách ve vyšetřovacích vazbách. Zlepšení situace v tomto směru nevládní organizace nezaznamenaly.

Jana Sobotková
www.ecn.cz

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál