Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail



  Řecká vláda nezakročila proti vystěhování Romů

Na konci října došlo k demolici domovů osmi romských rodin v Řecku. Ve zprávě z nouzové mise, která byla podniknuta v městě Patras během prvního listopadového týdne, se uvádí, že tak došlo k porušení mezinárodního i domácího práva.

Organizace Greek Helsinki Monitor (GHM) zjistila, že představitelé patraského zastupitelstva a příslušníci místní policie dorazili bez jakéhokoli oficiálního upozornění 30. října do romských osad Makrigianni a Glafkos. Romy nutili, aby rozebrali své příbytky. Když odmítli, nechali je zbourat. Podařilo se zachránit pouze jeden přístřešek poté, co si jeden mladý muž stoupl před buldozer. Tragedie vystěhování spočívá podle mluvčího GHM Panayote Dimitrase v tom, že „domovy těchto a dalších 27 rodin, jež obsahovaly jejich osobní věci, byly srovnány se zemí již před dvěma měsíci z vůle téhož městského zastupitelstva. Právě si začínali přestavovat svá obydlí a nyní jsou bez přístřeší.“
Neschopnost řecké vlády zamezit špatnému zacházení s Romy ze strany místních úřadů zejména v oblasti bydlení se stala předmětem společného právního jednání před Evropským výborem pro sociální práva. Rozhodnutí v této věci se stále očekává. Claude Cahn z Evropského střediska pro práva Romů uvedl:
„Nejnovější případ špatného zacházení pouze potvrzuje to, co řecká vláda před výborem v podstatě připustila – že povolí místním úřadům, aby prováděly nucená vystěhování Romů bez poskytnutí náhradního bydlení. Odpověď na otázku, zda řecká vláda vůbec rozumí svým mezinárodním právním závazkům, zůstává nadále nejasná. Nezaznamenali jsme, že by byla učiněna přítrž systémovému porušování lidských práv Romů v Řecku.“
Romové vystěhovaní 30. října byli uprchlíci z Albánie. Přestože měli platná povolení k pobytu, byl jim odepřen jakýkoli řádný postup. V prohlášení z 4. listopadu město Patras popřelo, že by vystěhování bylo zaměřeno na albánské Romy. Výhrůžky směřovaly i k třinácti sousedním řeckým romským rodinám, avšak k demolici příbytků nedošlo. Ženevský Výbor OSN pro hospodářská, sociální a kulturní práva již dříve zdůraznil, že Řecko by nemělo rozlišovat Romy na základě národnosti.
Poté, co místní média kritizovala jednání města, zastrašování albánských Romů přestalo. V oblasti, kde k vystěhování došlo, si postavili provizorní přístřešky, aby přežili zhoršující se počasí.

Jana Kabeláčová
(z podkladů ERRC)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledávání



Radioľurnál

Radioľurnál