Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Mladý Rom vyskočil z okna na policejní služebně

Dne 18. června došlo na policejní služebně v Brně-Králově Poli k vážnému zranění mladého Roma Vladimíra Pechy, kterému na druhý den v ranních hodinách v nemocnici podlehl.

Dle sdělení policie byl Vladimír Pecha zadržen při vykrádání bytu a odvezen k výslechu na obvodní oddělení Policie ČR na Malátově ulici v Králově Poli. Během vyšetřování, při přesunu na záchod, měl Vladimír Pecha proskočit oknem ve 2. poschodí a vážně se zranit. Policisté, aniž požádali o zákrok rychlé záchranné služby, sami odvezli zraněného do brněnské Úrazové nemocnice. Na patologii poté odmítli vydat nejbližšímu příbuznému protokol o jeho smrti.
Společenství Romů na Moravě podalo okresnímu státnímu zástupci Brno-venkov podnět pro podezření ze zanedbání služebních povinností policie s následkem smrti. Současně byl podán podnět veřejnému ochránci lidských práv k přezkoumání správnosti postupu lékaře na patologii, který odmítl vydat lékařskou zprávu o příčinách smrti Vladimíra Pechy příbuzným.
Tolik strohá fakta.
S odvoláním na Mladou frontu dnes ze dne 23. června citujeme: „Stanice v Malátově ulici je terorem pověstná. Tam kecy o inspekci nezabírají. Budeš tam jako já dvacet hodin prokládaných festovním bitím. Vím o zlomené ruce, naštíplém nosu, pálením zářivkami a shazováním ze schodů,“ stojí na svém jeden ze sprejerů, který se dostal do vyšetřovacího soukolí místních policistů. Podle šéfa oddělení Janíka jsou podobná obvinění nesmyslná. Přiznal však, že loni si stěžovala na policisty příbuzná zadrženého sprejera.
Pravda však je taková, že ve výpovědích policistů o příčinách zranění Vladimíra Pechy a jeho následné smrti je mnoho rozporuplných informací. Rovněž tajnosti s lékařskou zprávou o příčinách smrti nebohého a neochotě ji poskytnout, nebo aspoň do ní nahlédnout, nesvědčí ve prospěch policie.
-red-

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál