Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Pravicová strana Vlámský blok je rasistická

Belgie – Nejvyšší soud v Belgii potvrdil předchozí rozhodnutí nižší instance, že krajně pravicová strana holandsky mluvící části Belgie Vlámský blok je rasistická. Politickou stranu obvinil z rasistických výstupů proti přistěhovalcům a nařídil ukončení její činnosti.

Vlámský blok byl dlouhodobě nejúspěšnější stranou ve Flandrech. Od moci ho udržovala jen koalice všech ostatních méně úspěšných politických uskupení. Strana tak přijde o státní dotace a přístup do médií. Podle pozorovatelů jí zřejmě nezbude, než aby svou činnost ukončila. V regionálních volbách na severu Belgie, kde se hovoří vlámsky, ji letos v červnu podpořila čtvrtina voličů.
„Naše strana byla zavražděna. Ne voličskou základnou, ale výrokem soudu,“ prohlásil předseda Vlámského bloku Frank Vanhecke, který byl oslavován vlámskými nacionalisty a proklínán demokratickými belgickými politiky. Strana útočí na přistěhovalce, žádá odtržení Flander a odmítá přijímání dalších imigrantů do země. Vlámský blok při volbách do europarlamentu v roce 1999 získal 10 % hlasů, letos už to bylo 24,1 %.
Představitelé Vlámského bloku Vanhecke a Filip De Winter uvedli, že založí nové hnutí pod názvem Strana vlámských zájmů. Programové cíle budou podobné: zajistit za-městnanost Vlámům a přimět zvláště muslimské přistěhovalce k integraci do belgické společnosti. Tato strana by se ale měla podle belgických médií profilovat méně radikálně, aby se jí podařilo vymanit z izolace a dostat se do velké politiky.
Mladí sympatizanti Vlámského bloku mají typické znaky nacionálních extremistů: vyholená hlava, těžké kožené boty a vojenské bundy.

Katka Danyiová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál