Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Válka o miliony

Není všechno zlato, co se třpytí a Romové asi mají pravdu, když říkají, že Parlament Romů ČR není lesk, ale bída. Už od svého vzniku si kope hrob. My ho nerespektujeme, protože ho nezastupují šéfové romských organizaci, romští aktivisté, politici a uznávané romské osobnosti.

Je to jen občanské sdružení, které chce mít privilegia parlamentu, které chce zastupovat všechny Romy jen proto, aby snadno získávalo státní pracovní zakázky a dotace na romské programy. Romové parlament odsoudili hned po jeho založení. Jednak kvůli způsobu, jakým vznikl, ale hlavně proto, kdo se stal jeho šéfem. Milan Ščuka udělal chybu, když se do jeho čela postavil právě on. Parlament tím ztratil na důvěryhodnosti, protože Ščuka má u Romů špatnou pověst. Možná si ji vysloužil on sám, nebo se na tom podílela obyčejná lidská závist. Je známo, že Milan Ščuka jako podnikatel uměl vydělat peníze, bohatl a budoval si i politickou kariéru. Romové, kteří u něho pracovali, bohatli také, ale jemu jeho zisky nedopřáli. Říkali, že to jsou jejich peníze, že je Ščuka okrádal. Ale já si myslím, že mu záviděli. Nechci to ale rozebírat, raději se vrátím zpět k parlamentu, který se ještě ani pořadně nerozjel a už má plno odpůrců. Podle názoru mnoha Romů vznikl totiž gangsterským způsobem a na svém zasedání vůbec nerespektoval zástupce některých romských organizací, které si pozval. Ty chtěly spolupracovat, ale za jiných podmínek. O jejich názory a zkušenosti však nikdo nestál. Parlament tak rozjel válku Romů, romských a českých organizací, proti sobě. Dnes mu všichni šlapou na paty, mediálně válcují jeho vůdce a poukazují na jeho minulost.
Romům by romský parlament nevadil, kdyby ho vedl někdo jiný. Jenže v ČR se jméno Milan Ščuka už dávno nenosí. A popravdě řečeno, mnoha Romům se nelíbí ani seskupení lidí kolem něho. Ščuka by si měl uvědomit, že mu tady málokterý Rom důvěřuje. A nedůvěřují mu ani ti, které postavil na nohy a dokonce ani někteří jeho rodinní příslušníci. Všichni tvrdí, že i kdyby dostal státní zakázku pro Romy, tak by jí využil ve svůj prospěch. Vědí, že Milan Ščuka podniká ve stavebnictví a nevěří, že právě on by pracoval pro blaho romského národa.
Romové nerespektují ani parlament jako organizaci, je nutno však říct, že by ho brali, ale v čele s jiným šéfem a se zástupci známých romských a českých organizací. V současném stavu působí nedůvěryhodně a média, která ho zviditelňují jen negativně, se tak starají o přísun jeho dalších nepřátel. Nedávno si je parlament získal sám ještě svojí návštěvou prezidenta republiky, který mu přislíbil pomoc. Takové privilegium jako má romský parlament, nemělo zatím žádné občanské sdružení. Prezident teď bude hledat, kde vzít 50 000 000 korun, které Ščuka potřebuje na sčítání Romů. Romské ani české organizace, zejména ty nejznámější, mu to nedopřejí. Mají obavy, že jim jejich miliony vyfoukne, a proto proti němu rozjely mediální boj. Přidávají se i Romové, kteří sčítání nechtějí a válka o miliony začíná. Jak někteří Romové říkají, Ščuka teď bude muset dokázat, jestli chce Romům opravdu pomoct, nebo mu jde jen o miliony, které si chce nacpat do kapes.

Gejza Horváth

Redakční poznámka: Tento článek neodpovídá názoru redakce. Rovněž informace v něm uvedené nejsou ověřeny, zda se zakládají na pravdě. Článek zveřejňujeme jen jako další příspěvek k diskusi o romském parlamentu. Nechceme být vůči němu nepřátelští. Nelze však zavírat oči před některými nespornými fakty, které jeho vznik provázely. Tato fakta byla hlavní příčinou kritiky, která se na hlavu Romského parlamentu snesla.
K celé věci podáme redakční stanovisko v příštím čísle. Bude v něm i vyjádření šéfredaktora Romano hangos, který je kritizován pro své postoje, vyjádřené v nejrůznějších médiích i forech.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál