Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Amare čhavorenge kerdžam džives pherdo khelibnaha

Pro ty, kteří neumí romsky (a věřte mi, že mezi námi je mnoho Romů, kteří již bohužel neumí ani slovo romanes, anebo nechtějí umět, kdo ví?), titulek mého článku v překladu zní: Našim dětem jsme připravili den plný her a soutěží.

Naše občanské kulturní sdružení Romano jilo – Romské srdce, které existuje už nějaký ten pátek, připravilo pro romské děti a jejich rodiče oslavu jejich svátku ve spolupráci s Domem dětí a mládeže v Bílovci, který se nachází poblíž Ostravy. Pracovníci tohoto střediska, které mimochodem navštěvuje i dost romských dětí (většinou počítačovou učebnu), nám ochotně pomohli přichystat různé hry a soutěže.
Zrána lilo jako z konve a vypadalo to, že pršet nepřestane. Všichni jsme se modlili k našemu Devlorovi a on naše prosby skutečně vyslyšel: po poledni už se na nás usmívalo všemi milované khamoro a oslava dne dětí mohla konečně začít.
Loni jsme zavedli novinku: ředitelé základních a zvláštních škol vybrali na naši žádost romské žáky a žákyně s nejlepším chováním i prospěchem a tyto budoucí středoškoláky jsme díky několika sponzorům odměnili diplomem a drobnými dárky. Bylo vidět, že to byl dobrý nápad, protože se stal velikou motivací pro romské žáky. Letos poprvé přispěl na akci i romský podnikatel Jaroslav Borák, který podniká v oblasti služeb. Paľikeras tuke Jarku. Pan Bláha, který má v Bílovci cukrářskou výrobnu, ochotně a rád poskytl dort a nějaké sladkosti. Malými dárečky přispěly i pobočky některých bank. Všem, kteří pomohli byť drobností, moc děkujeme.
Odpoledne proběhlo v naprosté spokojenosti všech účastníků. Pravda, byli i takoví, kteří odešli, jakmile viděli, že se nepodává alkohol.
V programu zatančilo dívčí trio Domu dětí a mládeže v rytmu diska, poté se zpívalo a tančilo, rozdávali jsme malé pozornosti.
Ještě jednou děkuji jménem Romano jilo všem, kteří pomohli s touto oslavou Dne dětí. Díky patří pracovníkům Domu dětí a mládeže v Bílovci a studentům – dobrovolníkům, podnikatelům, kteří nebyli lakomí a přispěli, taktéž tajemníkovi městského úřadu za dárečky do dětské poutě.
Paľikerav tiž amare Romenge so pomožinde. Projekt probíhá v rámci Romského programu Open Society Fund Praha.
Jan Horváth, Bílovec

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál