Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Brňané řekli v referendu – nádraží v centru

BRNO – Město Brno by mělo udělat vše pro to, aby hlavní vlakové nádraží zůstalo v centru Brna. Tak hlasovalo v největším místním referendu v české historii 67 440 občanů Brna – tedy více než 85 % voličů, kteří se 9. října dostavili k referendu. Přestože se jej zúčastnila pouze polovina požadovaného počtu voličů (24,9 %) a referendum není platné, občanská koalice Nádraží v centru výsledky lidového hlasování přivítala: politici dostali v referendu jasné zadání.

Celkem 67 440 voličů v referendu odmítlo odsun nádraží téměř o kilometr na jih, až za autobusové nádraží Zvonařka, jak to plánuje brněnská radnice. „Jejich počet znatelně převýšil počet těch, kteří v posledních komunální volbách dali hlas politickým stranám prosazujícím odsun nádraží z centra,“ říká mediální koordinátor koalice Nádraží v centru Svatopluk Bartík.
„Brněnští politici dostali jasné zadání. Není pochyb o tom, že mandát vedení města dále pokračovat v přípravách odsunu nádraží v referendu vážně utrpěl. Návrat k tvrzením, že většina občanů projekt odsunu podporuje, není možný. Občané se vyjádřili jasně,“ dodává. Koalice s ohledem na výsledky referenda vyzvala poltické strany zastoupené v brněnském městském zastupitelstvu, aby se veřejně zavázaly respektovat výsledek referenda. Město výsledky referenda jako určitý signál ze strany veřejnosti brát bude. Ovšem – jak komentoval náměstek primátora Petr Zbytek a později i primátor Petr Duchoň – jako signál k pokračování vysvětlovací kampaně, „proč je výhodnější odsunutá poloha nádraží“.
„Z hlediska práva není výsledek tohoto referenda pro politiky závazný. Přesto se po něm v Brně mnohé změnilo. Už víme, že názor zachovat nádraží v centru města nemá jen okruh příznivců občanské koalice Nádraží v centru. Sdílí jej více než 67 000 lidí a to je počet, který může výrazně promluvit i do složení zastupitelských sborů města a Jihomoravského kraje,“ komentuje situaci Martin Ander, ředitel Hnutí Duha, které je součástí koalice. „A pokud bude vedení města názor tak velké části Brňanů brát jako pouhý podnět k potřebě zesílit proodsunovou propagandu, občané mu to při nejbližší příležitosti jistě spočítají,“ dodává.

Jana Sobotková, Econnect

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál