Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Dohoda vyvolala mezi Romy odpor

Praha – Dohoda mezi předsedou Romské občanské iniciativy (ROI) Štefanem Ličartovským a ultrapravicovou Národně demokratickou stranou vyvolala mezi Romy odpor. Odsoudili ji téměř všichni významní romští předáci. V řadách ROI se proti Ličartovského dohodě postavil i její místopředseda Marek Polák. „Využiji všechny prostředky, které mi dávají stanovy, aby byl Ličartovský vyloučen ze strany. Ne vždy se jeví jako nejvhodnější předseda. Ale kopanec a kopanec je rozdíl. Toto je pohřeb,“ sdělil našemu listu Marek Polák.

Místopředseda ROI bude usilovat o to, aby ústřední rada ROI pozastavila Ličartovskému výkon předsednické funkce a svolala mimořádný sjezd strany. Polák nepokládá dohodu s NDS, která má blízko ke skinheadům a jejíž akcí se skinheadi zúčastňují, za věc, kterou lze přejít. „Ličartovský mi přes média vzkázal, že se nevzdá a bude bojovat. Nevím, jestli bude bojovat za své kamarádíčky nacionalisty nebo za co,“ poznamenal. Společné prohlášení předsedy ROI a NDS je pro něj nepřijatelné. „Oni, skinheadi, budou řešit naše sociální problémy. Zajímalo by mě, jestli baseballovými pálkami nebo jakým způsobem,“ dodal.
Přestože se neozývají žádné hlasy na podporu Ličartovského kroku, není si Marek Polák jist svým úspěchem. „Vliv Ličartovského na Radu politické strany ROI je značný. Nejsem si jist, jestli nedokáže Radu zmanipulovat. Může jim naslibovat zprostředkování státních zakázek a na to někteří členové slyší,“ uvedl Polák.
Pokud Polák neuspěje na mimořádném zasedání Ústřední rady ROI, hodlá i nadále usilovat o odvolání Ličartovského. Nemá přitom obavy, že by ho mohli Ličartovského stoupenci vyloučit ze strany. „Jsem její místopředseda, a tak mi mohou maximálně pozastavit výkon funkce a do dvou měsíců svolat mimořádný sjezd. A o to právě usiluji. Sjezd jen tak zmanipulovat nejde,“ dodal.
Prozatím silnější a hlasitější odpor vůči Ličartovského dohodě je mimo řady ROI. Společně s Polákem podepsali prohlášení odsuzující společný postup s NDS místopředseda Demokratické aliance Romů Stanislav Daniel, předseda Sdružení Dženo Ivan Veselý, předseda Grémia romských regionálních představitelů Ondřej Giňa st. a kandidát Strany za životní jistoty Vladislav Suchánek. Svůj nesouhlas vyjádřil i předseda Společenství Romů na Moravě Karel Holomek. Postup Ličartovského odsoudili romští členové Rady vlády ČR pro záležitosti romské komunity a Rady vlády pro národnostní menšiny, romská koordinátorka pražského magistrátu a romští poradci pražských městských částí. „Pokud pan Ličartovský podniká podobné kroky, nečiní tak jako zástupce Romů a k tomuto jednání nemá mandát ani od členů vlastní strany,“ uvedli ve svém stanovisku.
-ror-

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál