Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Nobelova cena za mír putuje keňské ekologické aktivistce

Při letošním udělování Nobelovy ceny za mír, které se každoročně koná v Oslu, výbor ocenil zásluhy Wangari Maathaiové, náměstkyně keňského ministra pro životní prostředí, ženy, která je nejen první africkou laureátkou Nobelovy ceny míru, ale i první držitelkou akademického titulu PhD. ve střední a východní Africe. Je rovněž vedoucí katedry na univerzitě v Keni.

Maathaiová začala bojovat za ochranu životního prostředí již před 20 lety a v roce 1977 založila hnutí Zelený pás. Jeho členové a přívrženci dosud vysázeli v různých oblastech Afriky na 30 milionů stromů, aby zabránili erozi a ničení půdy. V roce 1998 byla Maathiová zatčena a následně uvězněna proto, že se postavila proti projektu kácení stovek akrů lesa kvůli výstavbě nadstandardních obytných domů. O její propuštění se tehdy zasadila především mezinárodní kampaň.
Přestože Maathaiová (narozena 1940 v Keni) nemohla jako většina dívek z venkovských oblastí Afriky studovat na střední škole, vystudovala v USA biologii na Mount St. Scholastica College v Kansasu a následně získala magisterský titul při studiích na univerzitě v Pittsburghu. Po návratu do Keni pracovala jako výzkumná veterinární pracovnice na univerzitě v Nairobi, kde získala titul PhD. Kromě obhajování ekologie a udržitelného rozvoje v zemi se zasazuje také o ženská práva.

Jana Kabeláčová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál