Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Očima filmových tvůrců

Podzimní projekce v Muzeu romské kultury
Muzeum romské kultury připravilo pro veřejnost od října do prosince promítání známých filmů s romskou tematikou. Každý měsíc je věnován určitému státu, odkud film pochází. V říjnu tak mají zájemci možnost zhlédnout známé i méně známé ruské filmy. Listopad bude věnován projekci jugoslávských filmů a prosinec českých.

Po filmech Cikáni jdou do nebe a Kruté romanci se bude ve čtvrtek 21. října promítat další ruský film Hříšní apoštolové lásky, natočený v režii a dle scénáře D. Višněvského v roce 1995. Děj se odehrává za druhé světové války. Hlavním tématem je konflikt fašismu a potažmo jakékoliv násilně se prosazující moci s přirozenou svobodymilovností a autenticitou romského etnika.
Dne 4. listopadu studijní videoprojekci zahájí jugoslávský film Nákupčí peří z roku 1967 od režiséra A. Petroviče. Je nesporně mezinárodně nejúspěšnějším dílem jugoslávské kinematografie posledních let. Vypráví baladický milostný příběh z jugoslávské Vojvodiny, z kraje, v němž žije pohromadě zcela nezvyklá směsice národností. Vedle Srbů, Slovinců, Rumunů a Maďarů i velké množství Romů. A právě ti jsou hrdiny Petrovičova filmu. Nákupčí peří získal mimo jiné i Velkou speciální cenu (Grand Prix Spécial) a Cenu mezinárodní filmové kritiky na MFF v Cannes 1967.
Studijní videoprojekce se konají vždy ve čtvrtek od 19 hod. v MRK, Bratislavská 67 v Brně.
(hd)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál