Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Parlament Romů ČR bude usilovat, aby Jařab nepůsobil při EK

PRAHA (ČTK) – Sdružení Parlament Romů ČR se chce obrátit na českého eurokomisaře Vladimíra Špidlu, aby nepřijímal do svého týmu nynějšího vládního zmocněnce pro lidská práva Jana Jařaba. Organizace hodlá o podporu v této záležitosti požádat i evropské romské instituce. ČTK to dnes řekl předseda sdružení Milan Ščuka. Podle něj Jařab práci s menšinami nezvládá. Vládní zmocněnec iniciativu Ščukovy organizace odmítl komentovat.

Jařab z místa vládního zmocněnce pro lidská práva odchází ke konci října. Měl by se stát členem kabinetu českého eurokomisaře Vladimíra Špidly. Rád by se dále věnoval prosazování rovných příležitostí a ochraně oslabených skupin.
„Obrátíme se na pana Špidlu, veškeré evropské romské instituce i pana Prodiho, aby (Jařab) nebyl jmenován nebo aby byl pak odvolán. Tato osoba je pro nás nepřijatelná,“ uvedl Ščuka. Podle něj Jařab nedokázal řešit problémy menšin v Česku, nezvládne to tedy ani v Bruselu. Předseda sdružení dodal, že se vládní zmocněnec ve svém úřadu málo „díval mezi Romy“ a přehled o potřebách komunity mu schází.
K iniciativě Parlamentu Romů ČR dnes Jařab pouze poznamenal: „Bez komentáře.“ Více se odmítl vyjádřit. Již dříve však upozorňoval na to, že Parlament Romů ČR je občanské sdružení, a ne volený politický orgán, který by měl mandát romskou menšinu zastupovat. Ščuka tvrdí, že stejné názory jako jeho sdružení zastává i většina Romů. Představitelé některých známějších romských organizací však Jařabovu činnost hodnotí pozitivně.
Občanské sdružení Parlament Romů ČR vzniklo letos v dubnu. Podle svých představitelů zastřešuje asi 160 organizací a jednotlivců. O ucelenou organizaci usilovali Romové několik let, nemohli se na ní však shodnout. Některá významná romská sdružení mají k parlamentu výhrady, proto do něj nevstoupila.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál