Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Špička romské hudby v Liberci

V sobotu 25. září uspořádalo Liberecké romské sdružení Romské slavnosti, na kterých vystoupily přední romské hudební kapely v čele s Antonínem Gondolánem a jeho sestrou Věrou.

Po celou dobu slavností hrála Cimbálová muzika Romského komunitního centra, která zároveň představila své první album. Pokřtil je právě Antonín Gondolán s přáním, aby se podobných cimbálovek rodilo co možná nejvíc. Členy jsou totiž žáci Romské hudební školy, které vede Miroslav Kotlár a například cimbalistce bylo nedávno teprve 14 let.
Velmi zajímavým hostem byla karlovarská kapela Gypsi Hery Band, která si okamžitě získala liberecké publikum podmanivou hudbou. Kromě plánovaných třiceti minut ji diváci svým potleskem udrželi na pódiu další půlhodinu. Zrovna tak plně pohltili publikum pražští Bengas. Připomeňme, že na jaře hráli před vystoupením světoznámých Gypsy Kings v Praze. Liberci se poprvé představila brněnská funková kapela Gulo čar, držitelka ceny Akademie múzických umění 2003. Ta byla předkapelou při nedávném vystoupení Jamese Brawna v Praze.
V Liberci se tedy podařilo představit současnou špičku romské hudby u nás. Všechny zúčastněné skupiny hrají hudbu, která má nezaměnitelný styl a právě to učinilo z Romských slavností mimořádnou událost. Konaly se u příležitosti pátého výročí otevření libereckého Romského komunitního centra za přispění Krajského úřadu. Vstup byl zdarma a pro návštěvníky byla navíc v nabídce občerstvení také tradiční romská jídla goja a holubki.
Slavnosti ukončila tradiční romská zábava, ve dvou sálech hrála nymburská skupina Gypsi Bily a Cimbálová muzika Romského komunitního centra. Antonín a Věra Gondolánovi zůstali až do konce a se zájmem si povídali s návštěvníky, z nichž někteří si odnesli společné fotografie a autogramy. Jako by jejich přítomnost slavnosti rozsvítila, řekli pořadatelé a pochvalovali si příjemnou a bezprostřední atmosféru.

Miroslav Kotlár

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál