Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Luminita tančila ve Vídni

Vídeň (hd, gh) – Dne 21. září se v Českém centru ve Vídni konala vernisáž putovní výstavy V rytmu letu bělásků. Součástí byla netradiční módní přehlídka Luminita tančí… připravená Muzeum romské kultury v Brně a hudební vystoupení Gejzy Horvátha.

Vystoupení sklidilo u obecenstva velký úspěch. Zaujaly zvláště ukázky tradičních i současných oděvů a šperků, taneční projev při předvádění oděvů a hudební vystoupení. Vrcholnou ukázkou přehlídky byl oděv rumunské olašské princezny Luminity, který muzeum vlastní, dále tzv. zlatý oděv z Polska a indický bandžárský oděv.
Přehlídku podbarvovala romská orientální muzika, balkánská, polská, maďarská, slovenská, čeká, ale i typicky sirová romská muzika. Modely detailně popisovala moderátorka večera Helena Danielová z Muzea romské kultury. Vše bylo překládáno do německého jazyka. Sál Českého centra byl plný a zvědaví návštěvníci ocenili každý model potleskem. Úspěch sklidily zvlášť některé modely.
Podobná originální akce se nekonala poprvé: již před více než půlrokem se uskutečnila obdobná akce v Brně (RH o ní informovalo) a rovněž v Bratislavě. Představené textilní sbírkové předměty jsou dnes již vzácnými muzejními exponáty.
A aby nedošlo k jejich poškození, nemůže se přehlídka pořádat častěji.
Na vernisáži se sešli čeští a slovenští emigranti, mezi nimiž nechyběli ani Romové. Bylo příjemné potkat se s přáteli z mládí, posedět a pohovořit s nimi naší řečí. Organizátoři dbali na detaily, záleželo jim na tom, aby celá akce oslovila co nejvíc návštěvníků. Po ukončení následovala ochutnávka českých vín, sýrů a jiných specialit.
Krajský úřad Jihomoravského kraje si jako organizátor mohl vybrat ke spolupráci českou organizaci, ale zvolil si Romy. Jako první na jižní Moravě se tak prezentoval doma i v cizině společně s nimi. Byla to zdařilá akce. Skýtala poznání, že Romové a Češi jsou schopni společně dělat dobrou práci, Romové zase dali vědět, že jsou tady a je s nimi nutno počítat.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál