Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Zpráva o situaci slovenských Romů je alarmující

Praha – Mezinárodní organizace pro migraci na objednávku vlády České republiky vypracovala zprávu, která kritizuje životní podmínky slovenských Romů. Jejich život se zhoršil po zavedení sociálních reforem, mezi Romy nastává chudoba a hlad.

Česká studie varuje: Romové na Slovensku čelí humanitární krizi podobné v rozvojových zemích. Mezinárodní organizace pro migraci tvrdí, že některé romské děti jedí místo chleba trávu, muži nutí ženy k prostituci a mnozí Romové nechodí k lékaři, protože nemají na dvacetikorunový poplatek. „Víme o úmrtí na zánět středního ucha, což je jinak banální onemocnění, které se léčí penicilinem apod.,“ řekl Roman Krištof, Mezinárodní organizace pro migraci:
Vláda si tuto zprávu nechala vypracovat proto, že se bála hromadného přílivu slovenských Romů do České republiky. Nejnovější průzkum zpracovaný slovenskými institucemi dokazuje, že na Slovensku žije 320 tisíc Romů, 30 tisíc z nich na hranici bídy. Český průzkum ale podle Kláry Orgovánové, zmocněnkyně vlády Slovenské republiky pro Romy, nakonec může být užitečný pro slovenskou vládu tím, že poukáže na konkrétní problémy, kterým tam Romové čelí.

Katka Danyiová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál