Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Zprávy

Praha – Údajnou sterilizaci romských žen prošetří komise ministerstva zdravotnictví. Bude ustavena v nejbližších dnech. Podezření již prověřuje také ombudsman Otakar Motejl. Na případy sterilizace upozornilo Evropské romské centrum.

Most – Do Mostu zavítala delegace španělské Nadace La Fundación Secretariudo General Gitano. Se zástupci města jednala o romské problematice a o možnosti spolupráce v rámci EU. Hovořilo se rovněž o bydlení Romů, o jejich vzdělávání, rekvalifikaci a trávení volného času. Španělé nabízejí městu své zkušenosti z dlouholetého vzájemného soužití s romskou menšinou.

Ústí nad Labem – V severních Čechách přibývá narkomanů nakažených žloutenkou typu C. „Loni jsme měli 157 případů žloutenky, stejný počet jich letos máme za pouhých devět měsíců,“ tvrdí primář ústeckého infekčního oddělení Pavel Dlouhý. Jde prý většinou o lidi okolo 20 let, jsou však mezi nimi i 14leté děti. Polovinu pacientů tvoří Romové. „S drogami začínají již v mladistvém věku, pokud se neléčí, ve čtyřiceti umírají na selhání jater, s krvácením do kůže a oteklými končetinami,“ popisuje lékař.

Brno – Kovářství a kovářům je věnována výstava otevřená Etnografickém ústavu v Brně. Dokumentuje atraktivní a městskými lidmi jen občas vídané řemeslo. Zajímavostí je romské kovářství, které v českých zemích podle autorky expozice zaniklo po II. světové válce. Na Slovensku se Romové dnes věnují víc uměleckému kovářství. Výstava potrvá do 30. prosince.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál