Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Nucená sterilizace je nepřípustná

Došlo u nás v posledních letech k případům sterilizace romských žen, aniž k tomu daly plně informovaný souhlas, či ne? To ponechme na rozhodnutí ombudsmana, avšak fakta předložená Evropským střediskem pro práva Romů v Budapešti hovoří sama za sebe.

Po zveřejnění (13. září) postoje ERRC jsem nabyla dojmu, že zpráva většinu občanů především šokovala. Jako bychom si nebyli schopni připustit, že demokracie a lidská práva jsou u nás stále ještě "v plenkách". Není tomu tak dlouho, pouhých patnáct let, kdy se začalo hovořit o tzv. romské otázce a otevřely se některé do té doby zaběhané a nezpochybnitelné společensko-politické postupy. A když zvážím, že pro některé Čechy jsou Romové stále ještě druhořadými občany bez jakýchkoli společenských, kulturních, ekonomických, politických či lidských práv, nepřekvapuje mě tvrzení Evropského střediska pro práva Romů, podle něhož v roce 2001 došlo k několika sterilizacím romských žen. Spíš mě nemile překvapilo rázné odmítnutí této skutečnosti, které vyslovilo nejen mnoho českých politiků a představitelů vlády, ale také samotní romští předáci.
Kéž by nebyla pravda, že ještě nedávno byly v ČR romské ženy sterilizovány stejně jako na Slovensku, které jsme za totéž tak vehementně kritizovali. Kéž bychom žili ve zdravé, rovnoprávné společnosti, kde se všichni těší stejným právům a rovným příležitostem. Kéž by byla v plenkách už jen novorozeňata.

Jana Kabeláčová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál