Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Anketa

Marie Danišová, 21 let, Jihlava Měla jsem hroznou trému. Největší strach jsem měla z češtiny. Nejbližší mi byla romština a romistika. Podala jsem si přihlášku na filozofickou fakultu, obor romistika a také na speciální pedagogiku. Teď už jsem o něco dál, získala jsem vědomosti a mám středoškolské vzdělání! Mým cílem je pomáhat Romům, zlepšit jejich životní a sociální situaci.

Lukáš Makula, 19 let, Semily
Zvládl jsem to! Slíbil jsem to sám sobě, matce a všem přátelům. Jsem chytrej kluk! Ty čtyři roky tady byly bezvadné. Sice jsem se musel poslední rok hodně učit, obstarávat si maturitní otázky a věnovat se tomu, ale bavilo mě to. A hlavně, profesorský sbor je bezvadný. Největší strach jsem měl z práva a veřejné správy. Podal jsem si přihlášku na policejní akademii do Prahy. Snad ty přijímací zkoušky udělám. Chtěl bych pracovat jako kriminalista.

Věra Giňová, 20 let, Litvínov
Měla jsem štěstí a maturitu jsem zvládla. Vůbec jsem při ní nebyla nervózní, připravovala jsem se až týden před ní. Největší strach jsem měla z předmětů veřejná správa a právo. Šla jsem na tuto školu především proto, že jsem věděla, že budu mezi svými a později budu moci pomáhat Romům. Ale víte co se mě dotýkalo, bylo mi to opravdu nepříjemné po dobu studia na této škole? Že nikdo tuto školu neuznával. Neustále sem chodili lidé z médií, zajímali se, jak se učíme a všichni měli špatný názor jen proto, že tuto školu vytvořili Cikáni. Přitom je to škola na úrovni a myslím si, že se můžeme srovnávat s jakoukoli českou střední školou. Teď mám podané přihlášky na filozofickou a právnickou fakultu.

Renata Ikriová, 19 let, Kolín
Musím říct, že jsem se svědomitě učila. Přesto jsem měla velkou trému, ale po první zkoušce ze mě opadla. Jsem hrozně šťastná, že jsem to zvládla. Už to ví celá rodina a celé naše Slovensko. Podala jsem si ještě přihlášku na Slezskou univerzitu v Opavě, chtěla bych studovat obor veřejná správa a regionální politika.

Zdeněk Juda, 19 let, Žďár nad Sázavou
Pro mě je nejdůležitější vzdělání. Původně jsem chtěl jít na gymnázium a na medicínu, ale pak jsem si uvědomil, že pokud se nedostanu na medicínu, budu mít problémy s uplatněním, protože gymnázium nemá žádnou specializaci. Teď mám možnost nastoupit na Krajský úřad v Jihlavě a tam působit jako koordinátor pro menšiny. Na maturitu jsem se připravoval týden. Měl jsem velkou trému. Nejtěžší pro mě byla veřejná správa a právo. Odmaturoval jsem a jsem moc šťastný! Podal jsem si přihlášku na právnickou fakultu v Praze a v Plzni, ale také na romistiku. Když se nedostanu tento rok, zkusím to příští.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál