Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Ústecká YMCA měla o prázdninách nejvíce romských dětí a mládeže

Nízkoprahové centrum YMCA v Ústí nad Labem je otevřeno pro děti ve věku 12 až 17 let, mají možnost zahrát si tam počítačovou hru, nebo se zapojit do turnaje ve stolním fotbálku YMCA Euro 2004 – Summer Soccer, který se konal o prázdninách.

V místnosti tzv. freestyle mohou trávit volný čas, uspořádat například vlastní narozeninovou oslavu s nealkoholickým občerstvením. Jiní si tam posedí a popovídají s kamarády, přečtou časopis nebo knihu.
YMCA tímto projektem navázala na svůj dlouhodobý program konkrétní pomoci dětem, především teenagerům, kteří nevědí, jak trávit kvalitně volný čas, navíc bez alkoholu, kouření a drog. Centrum v létě navštěvovalo denně osm až deset dětí, většinou romských, z Ústí nad Labem (Předlice, Krásné Březno a Vyhlídka). Žijí většinou v panelových domech, jejich rodiče jim většinou nemohli zaplatit více než jeden týdenní tábor.
Pravidla chování v Nízkoprahovém centru jsou jasná: nesmí se tady kouřit, pít alkoholické nápoje ani brát drogy či s nimi manipulovat. Nikdo nesmí ničit vybavení a odnášet si domů věci, které mu nepatří.
„Je pravda, že k nám přijde mládež, která některá pravidla porušuje. Například silnější si dovolují fyzicky na mladší, občas nám někdo ukradne míček z fotbálku, zničí šipky nebo si vypůjčí CD s hrou a už ho nevrátí,“ přiznává Vašek Hora, pracovník YMCA. O prázdninách se staral o děti také na hřišti u 5. ZŠ v ulici Vojnovičova ve Všebořicích. Tam přišlo denně 15 až 20 dětí.
„Nejpopulárnější disciplíny jsou basketbal, fotbal a nohejbal. Děti mají k dispozici různé druhy míčů – na fotbal, basketbal a plážový volejbal. Někdy si přinesou také skateboardy a učí se různé skoky, otočky apod.,“ řekl na konci prázdnin Vašek Hora, který je zároveň správcem hřiště. A protože do areálu je vstup zdarma, často tam přicházeli také maminky nebo prarodiče s vnoučaty. Na lavičkách si popovídali s přáteli, kamarády a známými.

Pavel Hušek jr.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál