Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Vraždilo šest chlapců

Olešnice – Šestice školáků (11-15 let) ubodala 12. srpna 81letou Annu Otčenáškovou v Olešnici na Rychnovsku. Dětský gang tvořili romští chlapci – čtyři z nich byli z diagnostických ústavů pro mládež v Kostelci nad Orlicí a Hradci Králové a dva se toulali. Všechno řídil 34letý Vladimír Giňa, otec dvou útočníků.

Kluci podle dohody vnikli do domku a požadovali po ženě peníze. Když jim je odmítla vydat a bránila se, surově ji napadli. Zasadili jí devět ran nůžkami do krku, hlavy a hrudníku. „V průběhu vyšetřování, kdy se přiznávali nebo odmítali hovořit, nakonec vypověděli, že se na scénáři zločinu předem domluvili. Jeden dal ostatním typ, kde mohou být peníze. Otec dvou členů gangu je pak na místo činu dovezl autem. Měl je i poučit, že pokud by došlo k problémům, ať neváhají a důchodkyni zabijí,“ řekl kriminalista Hlaváček.
Z domku si místo očekávaných tisíců korun odnesli pouhých několik stovek. Stařenku našel její synovec a ihned zavolal lékařskou pomoc, avšak žena po pěti dnech v nemocnici následkům zranění podlehla.
Soud vyhověl návrhu královéhradeckých žalobců a uvalil vazbu na jednoho mladistvého a na Vladimíra Giňu. Obvinil je z účasti na brutální loupežné vraždě. Oba svou vinu popírají. Ze soudu je eskorta odvezla do věznice v Hradci Králové. Mladistvý byl umístěn na speciální oddělení věznice, určené pro neplnoleté pachatele. Může být odsouzen až k deseti letům odnětí svobody. Giňovi hrozí mimořádný trest. Ostatních pět chlapců, které se na obludném hrdelním zločinu podíleli, se podle zástupce ředitele rychnovské policie Zdeňka Hlaváčka nachází ve výchovných ústavech.

Katka Danyiová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál