Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Kdo se učí, má šanci

Brigita Karolejová z Tachova patří k čerstvým maturantům Romské střední školy sociální v Kolíně. Na otázku, zda bude pokračovat na vysoké škole, odpověděla, že ne, že chce pracovat.

Jaké byly čtyři roky studia na škole?
Bylo to krásné, všichni jsme se rychle seznámili a brali jsme se jako rodina. U Romů to ani jinak nejde. Společně jsme brečeli, smáli se, jedli, každý jsme věděli o problémech toho druhého. Je to určitě jiné, než kdybych byla na české škole, tam bych nevydržela.

Podala sis přihlášku na vysokou školu?
Ne, já už dál studovat nechci, nevydržím sedět 45 minut v lavici. Chci pracovat a poznávat lidi, chci organizovat tábory a pomáhat řešit Romům problémy v sociální oblasti. V Tachově nastoupím na okresní úřad jako romská poradkyně. A z peněz, které vydělám, budu přispívat rodičům, bratrovi a sestře. Na školu budu ale vzpomínat ráda. Byla jsem tam mezi svými, cítila jsem se tam moc dobře.

Bylo ve škole něco špatného?
Zpočátku asi to, že nás učitelé hodně rozmazlovali. Neustále poukazovali na to, že jsou tam pro nás a že nám pomohou. My jsme se na to moc spoléhali, a to byla ta chyba. Později jsme si uvědomili, že je třeba se učit, získávat vědomosti a spoléhat se především sami na sebe.

Doporučila bys tuto školu romským studentům?
Určitě. Získají tam vědomosti a najdou sami sebe.

Doporučila bys tuto školu českému studentovi?
Ne. Nedokázal by se přizpůsobit chování a jednání, které mezi námi Romy je.

Dobře, ale učili vás čeští profesoři, jak to zvládli oni?
Perfektně – snažili se a my taky. Mohu říct, že jsou z nás přátelé.

Přesto – dalo by se jim něco vytknout?
Asi to, že nás zpočátku podceňovali a jedna bývalá učitelka nás dokonce urážela. Řekla nám, že nyní jsme normální lidi, už nejsme primitivní, že už víme jak se oblékat a už víme, co je hygiena. Přitom já jsem přišla do Kolína dobře vychovaná svými rodiči, věděla jsem, jak se mám chovat, jak vystupovat, a když mě někdo žádal o pomoc, pomohla jsem. Ale že bych nevěděla, jak se oblékat, nebo co to je hygiena? Copak jsme přišli z lesa? Její chování mě opravdu urazilo.

V čem je kolínská škola dobrá?
Má velký cíl, a proto také velký význam. Kdo se bude učit, má šanci získat středoškolské vzdělání. Na Roma s maturitou se lidé hned jinak dívají. Když ukážu rodičům, rodině a přátelům své maturitní vysvědčení, budou všichni šťastní.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál