Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Festival v Karviné

O prázdninách jsme se v Romano hangos dočetli o mnoha kulturních akcích a romských hudebních festivalech na různých místech naší vlasti. Na severní Moravě se konal 26. června již pátý Karvinský romský festival.
Stalo se tak za podpory Ministerstva kultury ČR, Krajského úřadu Moravskoslezského kraje a Města Karviná v příjemném prostředí areálu parku Boženy Němcové v Karviné-Fryštátě. O významu akce svědčí také to, že ji zahájil karvinský primátor Antonín Petráš a předseda Sdružení Romů severní Moravy (pořadatel festivalu) Milan Ferenc, přítomen byl také hejtman Evžen Tošenovský.

Vystoupení skupin zahájili Terne čhave z Hradce Králové, dále vystoupily kapely City Boys z Trnavy, Romdisk z Bruntálu, Čhave jilestar z Karviné, Amala ze Slovinska, Věra Bílá a Kale z Rokycan a ukrajinský soubor Romans. Pořadem provázeli Ondřej Giňa a Ladislava Goral, jako host vystoupil Ander z Košic.
Vstupenky na festival byly slosovatelné, takže několik návštěvníků příjemný zážitek z poslechu krásné romské hudby umocnilo i radostí z hodnotných cen. Festival ukončila taneční zábava.
Je potěšitelné, že počet návštěvníků má vzrůstající tendenci. Přicházejí nejen Romové z Karviné a okolí, ale také z Ostravy a odjinud. Festival je svátkem pro celé rodiny. Přibývá také českých zájemců o romskou kulturu. Pořadatelé mají velmi dobře zajištěno také zázemí a občerstvení. Také letos se splnilo přání Milana Ference – dobré počasí a pořádek na akci.
Věřme, že další ročníky Karvinského romského festivalu budou stejně úspěšné hodnotným a pestrým programem a přilákají další romskou i neromskou veřejnost.

Zdeňka Poláková, Havířov

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál