Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Náchodský restauratér se omlouvat nemusí

Praha – Náchodský restauratér Karel Svoboda vyhrál spor kvůli rasové diskriminaci. Čtyřem Romům se nemusí ani omlouvat, ani platit odškodné ve výši 20 tisíc Kč za to, že je podle žaloby odmítl personál jeho restaurace obsloužit kvůli barvě pleti. Tak rozhodl Vrchní soud v Praze. Zrušil tím původní rozsudek Krajského soudu v Hradci Králové, podle něhož se měl Romům doporučeným dopisem omluvit a každému zaplatit.

Romové šli předloni s romskou poradkyní do náchodské restaurace Sport. Když se usadili, číšník jim oznámil, že je stůl zadaný. Podle Svobody si mohli přesednout jinam. Podle Romů je ale číšník jinam nepustil s tím, že je právě ze Svobodova pokynu nesmí obsloužit, jinak by přišel o místo.
Předsedkyně senátu řekla, že majitel restaurace se rasové diskriminace nedopustil. Podle ní výpovědi svědků ukázaly, že v době incidentu personál obsluhoval jinou skupinu Romů a rezervace jsou tam navíc běžné. „Soud nemá důvod pochybovat o tom, že zmatky způsobily, že stoly nebyly včas a řádně rezervovány,“ zdůraznila. Obhájce Romů David Strupek je naopak přesvědčený o tom, že ta rezervace tam nebyla. „A že to vyvráceno bylo, ale soud má na svůj názor právo a nezbývá, než to tak akceptovat,“ uvedl.
Strupek nyní zvažuje, že podá proti rozhodnutí Vrchního soudu dovolání k Nejvyššímu soudu. Definitivně se ale rozhodne, až dostane rozsudek v písemné podobě.

Katka Danyiová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál