Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Prázdniny a letní tábory pro děti

Již podvanácté se konal letní tábor olomoucké pobočky Společenství Romů na Moravě v Pohořanech u Olomouce. Třicet dětí bylo se svými vedoucími ubytováno v budově místní základní školy. Hlavní vedoucí Jiřina Somsiová si pochvalovala prostředí a přátelské chování místních obyvatel, kteří vnímají pravidelný romský tábor jako samozřejmou součást prázdnin.

Běžný táborový program tentokrát zpestřila beseda s olomouckými strážníky, kteří dětem předvedli i ukázky výcviku služebních psů, a výlet na Svatý Kopeček, Jívovou a Bílkovice, a také turnaj s místními obyvateli a dětmi ve fotbale či volejbale.
Po týdnu se osazenstvo tábora vystřídalo a do Pohořan přijela třicítka dětí z nedalekého Šternberku. Většina vedoucích tady zůstala i na druhý turnus, a tak byl program podobný. Organizátorům patří pochvala za kompletní zajištění průběhu tábora včetně přípravy jídla. O pobyty v Pohořanech byl velký zájem také zvenčí: přijížděli novináři, redaktoři Českého rozhlasu, zavítali sem také pracovníci ministerstva školství.
Pro děti z Nového Jičína byl připraven již potřetí tábor ve středisku Slunečná v Nové Vsi u Bruntálu. Jeho hlavní organizátoři Richard a Vojtěch Gašparovi mají dobré zkušenosti ze spolupráce s provozovateli střediska manžely Klimešovými a zároveň je láká krása zdejší přírody. Kvůli nepřízni počasí bohužel došlo tentokrát na koupání pouze jednou. I tak však děti čekal bohatý program: vycházky, při kterých se učily základům orientace v přírodě (určování světových stran, odhad vzdáleností atd.) a základům táboření, sportovní hry, branný závod, hledání pokladu, soutěž o táborovou superstar a nejlepšího tanečníka. Zajímavý byl celodenní zájezd do Rýmařova a vědomostní soutěže v klubovně při špatném počasí.
Organizátoři z ostravské pobočky SRNM volí při pořádání letních pobytů jinou strategii: každý rok jezdí na jiné místo. Letos padla volba na rekreační středisko Mír v Čeladné v kouzelném prostředí Beskyd a obklopeném jehličnatými lesy. Kromě krásné přírody chválila hlavní vedoucí tábora Marie Holubová i péči, které se jim tady dostávalo včetně chutné a bohaté kuchyně. Okolí přímo vybízelo k výletům, došlo však také na různé hry, vědomostní soutěže, divadelní představení, maškarní bál a stezku odvahy. Ze sportovních her byl oblíbený fotbal, plážový volejbal, tenis a ping-pong. Je docela možné, že po této dobré zkušenosti Ostravští poruší tradici a vydají se do Čeladné i příští rok.
Návštěva pěti táborů SRNM (o brněnském jsme informovali v minulém čísle RH) ve mně zanechala velmi dobrý dojem. Bylo poznat, že vedoucí jsou vzájemně sehraní, příprava programu je na profesionální úrovni. Dětem, z nichž mnohé pocházejí ze sociálně slabého prostředí, je umožněno smysluplně prožít část jejich prázdnin. Za to patří velký dík všem pořadatelům, vedoucím i pracovníkům v kuchyni.

Michal Kročil

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál