Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Zprávy

Rokycany – Představitelé státu by se měli zasadit, aby byla definitivně odstraněna velkovýkrmna prasat na místě sběrného tábora v Letech u Písku, kde byli za druhé světové války drženi převážně Romové. Vyzvalo je k tomu Romské občanské sdružení – Grémium romských regionálních představitelů.

Praha – Problematiku národnostních menšin a lidských práv by mohl mít na starosti nově premiér Stanislav Gross. Bývalý vicepremiér Petr Mareš by uvítal, kdyby tým lidských práv přešel pod členy vlády zodpovědných za legislativu, tedy ministra spravedlnosti Pavla Němce, nebo ministra bez portfeje Jaroslava Bureše. Do uzávěrky RH nebylo ještě nebylo rozhodnuto.

Michalovce – V důsledku záplav byla první srpnovou noc evakuovaná celá romská osada Markovce. Téměř 400 lidí bylo umístěno do obecního klubu, mateřské a základní školy. Podle starostky obce Valérie Eľkové nebudou škody zanedbatelné. O pomoc postiženým se postarala Charita jídlem a oblečením .

Praha – Neobvyklý spor probíhá mezi sdružením Dženo a vládními úředníky. Jde o chystaný rozsáhlý průzkum mezi Romy, který má přinést údaje o jejich vzdělání, zaměstnanosti nebo chudobě. Podle Džena ale romská komunita o průzkum nestojí a její nesouhlas by měl stát respektovat. K jeho zastáncům patří i vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Jařab, který tvrdí, že získaná data pomohou třeba účelnějšímu rozdělení peněz mezi Romy. Ti mají ale strach ze zneužití údajů.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál