Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Léto – doba prázdninových pobytů, stezek odvahy, sportovních soutěží a večerních táboráků

Ani ošklivé počasí prázdniny dětem nepokazilo

Letní rekreace pražských dětí se tentokrát uskutečnila od 3. do 17. července v šumavském kempu Jitřenka v Sušicích.

Pořadatelé z pražského Romodromu původně plánovali, že uspořádají stanový tábor v krásném zámeckém parku v Němčicích u Volyně. Kvůli dlouhodobé nepříznivé předpovědi nakonec zvolili sušický chatový kemp s kvalitním zázemím i během deštivého počasí.
Na tábor jsme odjížděli s obavami, protože předpovědi nebyly nijak optimistické a my jsme naplánovali hodně aktivit. Vše mělo probíhat v rámci indiánských dovedností a soutěží v lese nebo u řeky.
Autobus s třiceti dětmi a několika dospělými dojel do Sušic v sobotu 3. července po obědě, kdy ještě svítilo sluníčko. Pak se ale vše obrátilo proti nám a začalo vydatně pršet. V hlavách dětí i dospělých kolovala jedna jediná myšlenka: jaké asi bude počasí a jestli bude vůbec teplo ke koupání. Okamžitě došlo na pláštěnky a holínky a program se začal měnit. Během vybalování věcí jsme v chatkách přemýšleli, jak a čím děti zaujmout, aby se nenudily.
Zvítězila myšlenka uspořádat v kempu soutěž Česko hledá SuperStar. Naše verze se jmenovala Letní SuperStar. S uspořádáním soutěže nám pomáhali místní dýdžejové, kteří připravili našim vycházejícím hvězdám speciální zvukové efekty a upoutávky. Do poroty usedli oddíloví vedoucí Zuzanka Krasová, Maruška Gailová, Petra Škarydová, Lucka Hauerová a já. Vše pak probíhalo jako v televizi: děti zpívaly a tancovaly, po přestávce se pak dozvídaly, kdo postupuje do dalšího kola a kdo vypadává. Verdikt poroty jsem musel vyřknout já. Někdy to opravdu nebylo jednoduché a i my jsme se u rozhodování zapotili. Soutěžící zpívali různé české i zahraniční písničky, některé velmi kvalitně, jiné falešně.
Po několika dnech bylo finále a velké rozhodování. Titulem SuperStar se mohou nakonec pyšnit tři velmi kvalitní zpěváci, kteří získali jako cenu speciální diář, do kterého se píše bílou tužkou. Byli to Antonie a František Klocovi ze sociálního zařízení Klokánek České Budějovice a Markéta Borkovská z Prahy. Speciální uznání poroty získali Tonda Kraus a Martina Miková. Zpěváci budou také pozváni do Rádia Rota jako opravdové hvězdy a uslyšíte je ve vysílání.
Po celý den nám přálo sluníčko jen jednou. Děti se stihly vykoupat na místním koupališti, ale o to více jsme se vymáchali v řece Otavě, kterou jsme se pokoušeli v kánoích sjíždět. Do opravdových vodáků jsme ale měli hodně daleko a vyčleněný úsek trasy se podařilo projet jen těm nejšikovnějším. Chladná říční voda nás podruhé už nelákala, proto jsme zvolili jako další program návštěvu kina. Dávali totiž Harryho Pottera. Po kině jsme se zašli posilnit do místní pizzerie a pak hajdy na kutě.
Program na táboře byl nakonec i přes nepřízeń počasí opravdu bohatý: výšlap na hrad, noční bojovka, karneval s pečeným beranem.
Musím říci, že jsme se při tom všem hodně nasmáli a bylo nám spolu opravdu dobře. Uvědomil jsem si, že fungujeme vzájemně jako jedna velká rodina, což jsme asi nejvíc pochopili v divoké řece, kde nabídnutá ruka toho druhého byla ve studené vodě opravdovou pomocí.
Romodrom už proto nyní plánuje zimní lyžařský tábor ve Vysokých Tatrách. No a pokud bude na Šumavě ošklivě i příští rok, vadit nám to snad nebude. Chystáme se totiž do Řecka k moři a tam prý moc v létě neprší.
Za Romodrom chci poděkovat těm, kteří nám s organizací tábora pomohli. Jsou to: Český výbor pro UNICEF vedený Pavlou Gombou, Česká katolická charita, Pepsi, Sdružení veteránů ČR a Sananim. Děkujeme moc Denisovi a Nikolovi a vám všem, kteří jste na nás mysleli.

Jan Mišurec, Rádio Rota, www.radiorota.cz

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál