Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Rasově motivované činy jsou hnusné

Již několik hodin poté, co se ve francouzských médiích rozšířil falešný poplach ohledně rasově motivovaného útoku z 9. července, se zástupci politické scény ve Francii začali vyjadřovat ke společenské nebezpečnosti rasismu a antisemitismu. Když jsem pak v televizi shlédla část projevu francouzského prezidenta Chiraka, v duchu jsem si říkala, že postoje politiků Francie jsou ve srovnání s postoji politiků naší malé země v srdci Evropy mnohem dále. Rasismus a antisemitismus ve Francii totiž odsuzuje i sám prezident. Nevzpomínám si, že by stávající český prezident kdy udělal podobnou věc. Spíš naopak – když se před časem hovořilo o diskriminaci Romů, prezident Klaus v rozhovoru pro BBC tuto skutečnost víceméně popřel.

Situace v případu zmíněného rasového útoku však pár dní poté vzala nečekaný obrat. Ukázalo se totiž, že údajná oběť lhala. Původní tvrzení Marie-Léonie L., že ji pachatelé ostříhali, protože ji považovali za Židovku, roztrhali jí oblečení a namalovali na břicho hákové kříže, byla vymyšlená. Ať už se jednalo o duševní poruchu chorobného vymýšlení, tzv. mytomanii, či o neuvážený čin, mladá žena velice nepříznivě přispěla nejen ke společenské stigmatizaci muslimské menšiny žijící ve Francii, ale i k tamnímu rasistickému a antisemitskému klimatu v současné době.
K rostoucímu počtu podobného druhu útoků se mimochodem již den před údajným napadením, tedy dne 8. července, vyjádřila hlava francouzského státu, když veřejně vyzvala všechny občany, aby čelili tomuto zlu.
Pokud jsem vyjádřila svou nevoli s víceméně lhostejnými postoji české politické reprezentace a její tichou tolerancí rasově motivovaných útoků na příslušníky menšin v ČR, pak musím konstatovat svou spokojenost alespoň s tím, že česká vynalézavost zatím nedala vzniknout žádným podobným „planých poplachům“. Vymyšlený rasový útok ve Francii by tak měl být pro všechny velkým varováním a upozorněním, abychom se měli na pozoru před mystifikací a manipulací s informacemi ze strany jednotlivců i médií.

Jana Kabeláčová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál