Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Nebezpečná nákaza řádila v Chrastavě

Meningokok zabil romskou holčičku
CHRASTAVA – Obětí meningokoka typu A se stala 18. července 16měsíční romská holčička z Chrastavy na Liberecku. Od začátku roku je to už šestý případ meningokokové nákazy v Libereckém kraji.

„Holčička dostala v sobotu večer teploty a okolo půlnoci ji přivezli rodiče na dětské oddělení. Po několika hodinách se objevily křeče a okolo čtvrté hodiny ranní propukla meningokoková sepse naplno, takže se objevily i krevní výrony v podkoží,“ uvedl lékařský náměstek Krajské nemocnice Liberec a primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení Radko Janoušek.
Podle primáře dětského oddělení Martina Zítka měla dívenka teplotu a křeče, zvýšené zánětlivé parametry. Lékaři proto provedli lumbální punkci, aby vyloučili zánět mozkových plen. Náhle se zdravotní stav holčičky začal akutně zhoršovat. Dětští lékaři a anesteziologové z liberecké nemocnice se rozhodli pro převoz na specializované dětské pracoviště ve Fakultní nemocnici Motol v Praze. Při cestě vrtulníkem pacientka zemřela. Lékaři se ji snažili dlouhou dobu resuscitovat, ale nepodařilo se to.
Inkubační doba tohoto onemocnění je týden. Za tu dobu přišla s dívenkou do styku asi stovka lidí, převážně Romů. Postižená rodina žila na ubytovně v Chrastavě. Hygienici a lékaři z liberecké nemocnice proto provedli vyšetření všech, kteří se dostali s nemocnou holčičkou do kontaktu. Všem byla odebrána krev a lékaři jim nasadili preventivně antibiotika.
Podle romského poradce Miroslava Kotlára byl u tří dětí a jednoho dospělého zjištěn pozitivní nález meningokokové nákazy. Lékaři jim nasadili antibiotika. Nyní panuje na ubytovně klid, všichni obyvatelé jsou pod lékařským dohledem.

Vladimír Dlouhý

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál