Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Další zápalná láhev skončila na zdi domu

Brno – Tři zápalné lahve vhodili neznámí pachatelé v noci z 18. na 19. července do domu, kde bydlí Romové, v brněnské čtvrti Židenice. Lahve však neproletěly okny do přízemních bytů, jejich plameny ožehly pouze fasádu domu. Romové tvrdí, že jim už dva dny předtím neznámý cizinec telefonicky vyhrožoval zapálením domu. Policisté nevylučují, že jde o rasově motivovaný útok. Pachatele ale zatím nemají.

Útočník mířil špatně; naštěstí se nikomu nic nestalo a policie nezjistila žádné hmotné škody. Vyšetřovatelé zvažují několik verzí, přičemž nevylučují rasový podtext útoku. „U domu jsme zajistili zbytky tři zápalných lahví, které se po dopadu na stěnu vznítily. Mechanismus zápalných lahví včetně použitých chemikálií jsou předmětem současného vyšetřování,“ uvedl Mojmír Popp, mluvčí brněnské policie. Podle Poppa není jasné, jakým trestným činem útok zápalnými lahvemi je. Policie se kloní k možnosti, že by mohlo jít o obecné ohrožení.
Sousedé z blízkého okolí ale nevidí rasový motiv jednoznačně. „Je to dům hrůzy. V ulici s ním máme jenom problémy. Občas si tam mezi sebou vyřizují účty skupinky Romů,“ popsal starší muž, který poblíž tohoto domu žije. Protože se bojí msty, nechce být jmenován.
„Přijede parta mužských, vytáhnou z auta nějaké tyče, rozbijí okna v přízemí a zase ujedou pryč,“ popsal soused. On sám mívá rozbitá okna do ulice, pokopané dveře, smetí na zahradě.
Dům na ulici Životského 16 je nechvalně známý mezi policisty i na židenické radnici. Tam už v minulosti uvažovali, že by objekt od romských majitelů koupili. „Měli ale nepřiměřené nároky, žádali vysokou cenu. Problémem byl také velký počet vlastníků,“ řekla židenická místostarostka Petra Kačírková. Romové jsou odhodláni i nadále okolí svého domu hlídat a čekat na fungování kamerového systému. Ten by měl úřad městské části vybudovat a zprovoznit nejdříve na podzim.
(red)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál