Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  ČSSD sestavuje vládu

PRAHA – Oficiální jednání o podobě nadcházející vlády začala už v neděli 16. června. Jako první dorazil na pozvání Václava Havla na Pražský hrad předseda vítězné sociální demokracie Vladimír Špidla. Postupně se sešli s prezidentem předseda ODS Václav Klaus a představitelé Koalice Hana Marvanová a Cyril Svoboda. Představitele KSČM Havel nepřijal. Václav Klaus po schůzce prohlásil, že jednání o velké koalici ČSSD a ODS není podle něj na pořadu dne: „My dnes necítíme potřebu či povinnost zásadním způsobem vstoupit do dnešních jednáních koaličního typu. Budeme v tuto chvíli vyčkávat, jak budou jednání probíhat a jestli může někdy přijít nějakým způsobem jistá chvíle pro nás.“

V době uzávěrky našeho listu se společná vláda sociální demokracie a Koalice jevila jako nejpravděpodobnější. Předsednictvo ČSSD pověřilo vyjednáváním o budoucí vládní koalic i politické grémium, jež je složeno z předsedy, místopředsedů a šéfů parlamentních frakcí. Užší vyjednávací skupinu tvoří předseda V. Špidla, místopředsedové Stanislav Gross a Marie Součková a šéf poslaneckého klubu Bohuslav Sobotka. Stranické vedení vzalo podle místopředsedy bez hlasování na vědomí, že první konzultace zahájí Špidla se stranami Koalice, tedy KDU-ČSL a Unií svobody-DEU. Lidovci a unionisté také preferují společnou vládu se sociálními demokraty.
Připravenost k vyjednávání deklarovali i komunisté, ale rozhovory s nimi nikdo neplánoval. KSČM současně oznámila, že nepodpoří ani vládu ČSSD a Koalice, ani velkou koalici ČSSD a ODS. Komunisté naznačili, že nabídku k vyjednávaní čekají od sociálních demokratů. Špidla ale přímou vládu s KSČM vylučuje, případnou podporu komunistů při některých hlasováních v parlamentu neodmítá.
Roman Růžička

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál