Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Co na to říkají lidé z Přichystalovy ulice

Jan Richter
Mám tři děti a žijeme tady už třetím rokem. Kamerový systém nechceme, protože je zbytečný. Myslím si, že kamery tady nejsou proto, že by se tady něco ničilo, ale že je v domě spousta lidí, kteří mají problémy se zákony a oni je mohou sledovat. Je tu vrátnice, ale ta je k ničemu. Prý tady chodí paní Millerová z domovní správy, technička, která si každý týden bere videokazetu a doma si ji přehrává. Asi sleduje lidi, co dělají, kdo co ničí, nebo tak. Chodí sem policie v 10 hodin ráno a pak večer.

Anna Danielová
Byla jsem hodně dlouho terénním pracovníkem, vím tedy, že do tohoto domu dávají většinou Romy nebo lidi, kteří nutně potřebují vyřešit tíživou bytovou situaci. To byl i můj případ. Já jsem chtěla bydlet někde jinde. Město tu dělá jen romské kolonie. Kamery jsou mně nepříjemné, protože si připadám jako ve vězení. Cítím to jako diskriminaci. Teď se budou obnovovat nájemní smlouvy a upozornění na kamery je už v nich uvedeno. Policie tady kontroluje zacházení s veřejným majetkem a zjišťuje nepořádek. Chceme odsud pryč, protože jsou tady veškeré sociální případy, spodina Romů a spodina Čechů, kteří přišli z výkonu trestu a nemají kde bydlet. Normální občan by sem nikdy nešel. Už kvůli kamerám tu nechci zůstat.

Jan Gábor
Jsem tu čtyři roky a s kamerami nesouhlasím – copak jsem v kriminálu? Chci odtud pryč, ale byt jsem dostal na žádost, kterou jsem měl podanou 19 let. Když nastěhují všechny Romy na hromadu, tak žádná výchova kamerami nepomůže. Nikdo se mne neptal, zda souhlasím s jejich instalací: přišli a namontovali je.

Pavel Gábor
Bydlím tu dva roky. Ty kamery jsou tady jako v kriminále. Je to omezování osobní svobody. Vadí mi, že jsme pod stálým dohledem. Proč by měl někdo vědět, že jsem přišel domů ožralý?

Emil Rajs
Mám tři děti, máme 1+1 byt, žádost na byt jsem měl podanou necelý rok a půl. Prošel jsem výběrovým řízením: byt většinou nabízeli Čechům, ale ti ho odmítli. Já jsem ho vzal s podmínkou, že musím zaplatit dluh 22 tisíc. Nájemní smlouvu mám na dobu určitou, když poruším podmínky, tak mi ji neprodlouží.

Jarmila Bandyová
Kamery pro mne znamenají ještě větší ohrožení. Navíc je tu i vrátnice, a přesto mě ta dy nedávno napadl soused a ochranka ani nezasáhla, nic s tím neudělali. Zasáhnou, jenom když se jedná o jejich majetek. S kamerami nesouhlasím. Omezují mě. Je to ještě horší než v kriminále. Je to diskriminace.

Věra Ištofová
Měla jsem 20 let podanou žádost na byt a město to vyřešilo tak, že nás dali sem. Tady jsme tři čtvrtě roku. Kamery jsou tu úplně zbytečné, protože bordel je tady pořád. Nikdo se nás neptal, jestli kamery chceme nebo nechceme. Vadí mně. To mi ji mohli dát i na toaletu, ne? Jsou to zbytečně vyhozené peníze.

Věra Cínová
S těmi kamerami se připadáme jako v kriminále. A bordel je tady mnohem větší, než když tu nebyly. Vadí mi, že nás tady hlídají, ví, kam jdeme a tak. Nikdo se nikoho nezeptal, jestli s tím souhlasíme. S dvěma dětmi tady bydlím už šest let v 1+1 a platím 4700 Kč. To bych mohla bydlet někde jinde a bez kamer. Chci odsud pryč.

X. Y. (jediná česká obyvatelka, která se vyjádřila na diktafon, ale nechtěla se fotit)
Kamery jsou tady asi proto, že když někdo něco poškodí, tak škodu nebudou platit všichni. Mně nevadí. Nic špatného tady nedělám. Do bytu mi nelezou, takže mě to nezajímá.


přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál