Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail



  Vzpomínání na Jožku Kubíka

Brno – První z únorových akcí cyklu Povídání před obrazy věnovalo Muzeum romské kultury v Brně známému romskému houslistovi Jožku Kubíkovi. Nazvalo ji Vzpomínání na Jožku Kubíka a hlavní slovo v něm patřilo profesoru Dušanu Holému. Zavzpomínat si přišlo mnoho těch, kteří se s muzikantem znali osobně, a tak beseda občas připomínala večírek abiturientů.

„Budu vám vyprávět o Jožku Kubíkovi, kterého tady můžete vidět na obraze Jožka cikán od Joži Úprky a na obraze Cikán cvočkář od Miloše Jiránka,“ řekl v úvodu Holý. Oba tyto obrazy vznikly na počátku minulého století a je na nich zachycen Jožka Kubík II., jeden ze čtyř slavných horňáckých primášů stejného jména. Během setkání se nevzpomínalo pouze na jednoho člena této slavné hudební rodiny, ale na všechny. Laikovi obrazy ze života jednotlivých Jožků splývaly a zasvěcené zajímal hlavně ten nejmladší z nich, Jožka Kubík IV.
Holému se příliš dlouho nedařilo překřičet pozdě příchozí a děti, jež vyprávění (ne)poslouchaly, a tak vše místy působilo chaoticky. Nic na tom nezměnily ani ukázky z audio a videonahrávek, které jinak celkem monotónní program oživovaly.
Ten den se opravdu jenom vzpomínalo. Člověku se ale špatně vzpomíná na někoho, koho ani neznal. Možná by příště neškodilo věnovat více prostoru obecným informacím nebo alespoň předem upozornit, že program není věnován nezasvěceným.
Jožka Kubík se narodil 9. dubna 1907 v Hrubé Vrbce na Horňácku, zemřel v roce 1978 a byl pochován na místním hřbitově. Rodina Kubíků měla mnoho vynikajících kovářů a muzikantů. Jožka se naučil hrát na housle a v patnácti letech byl již primášem muziky vrbeckých Lipárů. Školu dostal v hudecké muzice Miškeříků v sousední Velké nad Veličkou. Ve třicátých letech založil muziku složenou z mladých selských muzikantů a Romů vlastní rodiny. Jako první začal na Horňácku používat v muzice cimbál. Byl také prvním Romem, kterému se na Horňácku začalo vykat a říkat „majstre“. Byl lidsky čistou a bezprostřední osobností. Jak píše Břetislav Rychlík v časopise Respekt, „jeho dům v Hrubé Vrbce proslul jako místo zastávek nejrůznějších generací umělců a intelektuálů“. Legendárními se staly Kubíkovy výroky o muzice, muzikantech, a životě. Výjimečnost jeho houslové hry dokumentují dvě nedávno vydaná CD: Dalekonosné housle (1999) a Majstr (2000).
Další z doprovodných akcí výstavy Povídání před obrazy bude 24. února a zaměří se na romskou inspiraci ve vážné hudbě.

Zuzana Labantová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledávání



Radioľurnál

Radioľurnál