Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail



foto   Protančený večer na Koncertě pro bezdomovce

Koncert, který pořádalo občanské sdružení Kale jakha – Rožnovský svaz Romů za podpory sdružení Zdravý Rožnov v sobotu 1. června v sále Společenského domu v Rožnově pod Radhoštěm, nebyl zdaleka prvním večerem plným romské muziky, který jsem navštívila. Určitě pro mne byl ale nejživějším – pokud tedy nepočítám Romfest ve Strážnici před pár lety.

Vlastně ani nevím, jestli akci nazvat koncertem nebo zábavou – bylo to nejspíš obojí dohromady. Vyhrávala valašskomeziříčská kapela Kandrači, pražsko-rožnovská cimbálová muzika Álom a k tanci hrálo duo Gypsy duel z Ostravy-Hrušova. Akce byla uspořádána na podporu Komunitního projektu sociálního bydlení, který chce pomoci řešit situaci bezdomovců v Rožnově pod Radhoštěm (za poslední zhruba rok a půl se bez bydlení ocitlo asi 140 lidí, z nich 60 Romů a z nich asi polovina dětí do 18 let).
Když jsem se o akci bavila na druhý den se světlovlasou kamarádkou, vyslovila pozoruhodnou větu: poprvé jsem si vyzkoušela pocit, jaké to je být tou menšinou (protože asi třetina z přibližně 200 návštěvníků byli Neromové). Co se týče romské muziky, Češi myslím chodí raději na koncerty, Romové zase raději tančí na zábavách. Tady to bylo obojí krásně pohromadě! Publikum se sjelo z různých stran – dorazil plný autobus lidí z ostravské pobočky Společenství Romů na Moravě, další desítky návštěvníků z Valašského Meziříčí a Vsetína. Nejvzdálenějšími účastníky benefice byli pracovníci společnosti Člověk v tísni ze Sokolova, Kladna a Prahy a dvě mladé dívky Iva a Paula, které žijí a pracují v romské osadě Hermanovce na Slovensku. Akci podpořila svou návštěvou i ředitelka odboru styku s veřejností Kanceláře prezidenta republiky JUDr. Jana Chalupová společně s aktivistou za lidská práva Jakubem Polákem.
Pražsko-rožnovský Álom je proslavená cimbálovka osvědčených kvalit, která v Rožnově vystupovala již mnohokrát a vždy s velkým úspěchem. Skupina složená převážně z muzikantů Kandračovy rodiny z Valašského Meziříčí hraje už několik let, ale až teprve letos dozrála! Kandračovci se dostali na úroveň kapely, kterou může bez obav pozvat pořadatel i velkého festivalu (v nové sestavě hrají teprve pár měsíců a už budou koncertovat např. na meziříčském Valašském špalíčku, festivalu známém v republice i za hranicemi). Jazzově jim to šlape, vokály perfektně ladí a tu správnou šťávu dodal kapele proslulý meziříčský muzikant – saxofonista Zdeněk Gut.
Pro mne byl největším zážitkem kromě muziky tanec. Už když jsem na začátku viděla, jak se lidé začínají pohupovat v bocích a zcela nenapodobitelným způsobem vlnit, věděla jsem, že nemůžu zůstat sedět. Je to stará věc, že cikánská muzika rozehřeje i největší ledovce. Ale zažít to na vlastní kůži… Největším zážitkem pro mne byly taneční kreace se statným padesátníkem skoro bez vlasů, s kulatým břichem, ale ta energie! Svižně se kroutil jako mladíček nebo jako španělská tanečnice, ale zároveň mě v tanci vedl pevně a jistě. Další zajímavý „parťák“ byl ještě o něco starší. Tentokrát hubený, celý potetovaný, takže by z něj málem šel strach, ale ta ladnost pohybu! A ten gejzír radosti z očí! Paráda!
Když byli všichni romští Travoltové obsazeni, kroužila jsem v kruhu s ženskými. A nebyla jsem žádná výjimka. Romky spolu tančívají úplně běžně! Ani mi nevadilo, že kapela hrála třeskutý rompop, který nemám moc ráda. Na rozpálení krve to bylo přesně to ono. A aby se tanečníci úplně nezavařili, zahráli na závěr ještě znovu klidnější a jazzovější Kandrači.
Celou akci pečlivě a svědomitě připravoval Michal Kročil – terénní sociální pracovník společnosti Člověk v tísni při České televizi a jeho přátelé ze sdružení Kale jakha. Zaslouží si nepředstíranou pochvalu. Nejen pro to nenásilné sblížení dvou etnik, ale hlavně proto, že koncertem upozornili na závažný problém, který v Rožnově pod Radhoštěm existuje. I když výtěžek této humanitární akce nebyl velký, pořadatelé ukázali, že chtějí sami aktivně přispět k řešení problému, kterým bezdomovectví bezesporu je.
Text a foto: -ev-

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledávání



Radioľurnál

Radioľurnál