Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Naše zrcadlo

V ostravské Vesničce soužití našli své nové domovy lidé ze záplavami postižených oblastí. Rok žili v klidu a míru, ale dnes už jsou rozdělení na dvě části. Jejich soužití narušily rozbroje, které nastaly mezi Diecézní charitou ostravskoopavskou a občanským sdružením Vzájemné soužití. A ještě tomu není konec. Rojí se problémy další, jako včely kolem úlu.
Televize Nova vysílala 13. ledna sestřih několika reportáží pořadu Na vlastní oči, kde mimo jiné poukázala na problémy kolem vesničky. Romští ostravští politici dali v pořadu silně najevo, že jsou schopni postarat se o Romy sami a nepotřebují k tomu indického dobrovolníka, ani gadža, ani Vesničku soužití. Prvotní plány jim připomínaly oplocený koncentrák, kde budou bydlet trpící a psychicky zhroucení lidé. Podle nich by romské děti měly vyrůstat na sídlišti, a ne v oplocené rezervaci, na kterou se bude chodit dívat celý svět.

Na televizní pořad jsem se díval s otevřenou hubou, zíral úžasem a nevěřil vlastním očím, ani uším. Zato jsem poznal, že to byly řeči nikoliv romských politiků, ale podnikatelů, kterým nevyšel jejich politickopodnikatelský záměr. Kumara by nejraději poslali zpět do Indie zřejmě proto, že ze stavby vesničky nezískali ekonomické ani žádné jiné body. Ind Kumar se staral, vyjednával, sháněl peníze. Vesnička stojí, její obyvatelé jsou spokojení, ale romští podnikatelé by ji nejraději zbourali.
Ostravští Romové si nemohou Kumara vynachválit. Říkají, že to co pro ně udělal on, by podnikatelé nedokázali. Myslím si, že z velké části mají pravdu. Je mnoho lidí, co řeší soužití Romů a Čechů, co bojují proti rasismu a diskriminaci. Ale jsou i tací, kteří se za vším jen schovávají, chtějí dosáhnout svých záměrů a politických cílů. Musím říct, že se to leckterým politikům, romským aktivistům, funkcionářům a podnikatelům i daří. Nějaké romské stavební firmy dostanou lehce státní zakázku, ty které nemají tak dlouhé prsty utřou nos a jejich zaměstnanci jsou na podpoře a sociálních dávkách. Mají hluboko do kapsy, ze schopných zdravých silných romských dělníků a z jejich rodin se stávají neplatiči, jsou stěhováni do holobytů a jejich sociální propad roste z roku na rok. Avšak vlk, který se nažral a kozy se přitom ani nedotkl, si ani neuvědomuje (a možná ani nechce), že i on má na tom podíl viny.
Ostravská Vesnička soužití je vizitkou nápadu čistých a ušlechtilých myšlenek Kumara Vishwanathana. Pomohl a nadále pomáhá lidem v tísni, hlavně Romům, kteří jeho pomoc očekávají a vítají. Pro děti vytváří programy v oblasti volnočasových aktivit. Napomáhá zlepšovat obraz Romů ve společnosti.
I když velice nerad, ale přece jen si musím vzít na pomoc proletářské heslo Kdo nejde s námi, jde proti nám. Kdo jde proti Kumarovi, jde proti Romům.

Gejza Horváth

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál