Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail



  Případ napadení romské rodiny z Jeseníku se podruhé vrací k soudu

Jeseník – Mladíci, kteří napadli vloni v červnu romskou rodinu Žigových, stanou opět před soudem. Petr Blajze, Martin Jaš a Martin Stiskala k nim tenkrát vnikli nad ránem do bytu pod záminkou, že jsou od policie. Těhotné Lydii Žigové rozbili dlažební kostkou hlavu a muže pořezali.

Krajské státní zastupitelství v Ostravě rozhodlo, že jejich podřízení z Jeseníku navrhovali příliš nízké tresty – tři roky podmíněně. Rozsudek vyvolal lavinu kritiky ochránců lidských práv i Romů. „Po přezkoumání jesenického případu jsme dospěli k závěru, že je na místě odvolání a požadavek na přísnější postih,“ řekl Vít Kasík, náměstek krajské státní zástupkyně. Pokud na to odvolací krajský soud přistoupí, pošle mladíky nejspíš do vězení, ale může jim teoreticky dát i podmíněný trest s delší zkušební lhůtou. „Uznávám, že jsme to tenkrát asi trochu přehnali, ale já už mám prostě takový temperament,“ řekl jeden z útočníků, Martin Stiskala. Na omluvu Žigovým nepomýšlí. „Osobní omluvu Cikánům bych nerozchodil,“ řekl.
V úterý 20. ledna dva z těchto mladíků vyvolali u jesenické radnice další incident s rasovým podtextem. Slovně napadli skupinku sedmi Romů. Na místě zasahovala hlídka strážníků, která zajistila dva podezřelé a věc předala státní policii. Zástupce okresního policejního ředitele v Jeseníku Pavel Henner potvrdil, že výtržnost skutečně vyvolali mladíci, kteří jsou nyní za surový útok na Romy v tříletém podmíněném trestu. Věc prozatím šetří jako přestupek.
Tentýž den si 18letý Martin Stiskala požitím léků v kombinaci s alkoholem chtěl vzít život. Přiotráveného jej našla jeho matka. Lékařům jesenické nemocnice se podařilo Stiskala stabilizovat a byl propuštěn do domácí péče. Mladíka zřejmě k tomuto činu vedl tlak veřejnosti i informace, že opět poputuje se svými dvěma přáteli před soud.

Katka Danyiová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledávání



Radioľurnál

Radioľurnál