Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Romská dívka převezla britského ministra

LONDÝN (ror) – Romská holčička, která se do Velké Británie uchýlila se svými rodiči, protože její rodina byla na Slovensku terčem rasistických útoků, převezla britského ministra vnitra Davida Blunketta. V Británii byla zařazena do celostátního rejstříku nejnadanějších žáků. Ministr vnitra David Blunkett jí zabránil ve školní docházce a přesunul ji i s rodinou do střediska pro žadatele o azyl.

Tento postup ministerstva vyvolal velký odpor nejen v Blunkettově labouristické straně, ale i v celé Británii. V důsledku toho byl ministr nucen pozměnit svůj návrh azylového zákona. V původní verzi návrh předpokládal, že děti žadatelů o azyl mají být vyučovány nikoliv v běžných školách, ale segregovaně ve střediscích pro uprchlíky. Nyní dal ministr najevo, že po šesti měsících ve střediscích pro uprchlíky budou přesunuty zpět do škol.

Charitativní organizace Save the Children charakterizovala původní Blunkettův návrh jako „zločinný“ a konstatovala, že porušuje Konvenci OSN o právech dítěte, která je součástí britského práva. Organizace Save the Children zkoumá možnosti, jak pohnat v této věci britskou vládu k soudu. Poslanci v Dolní sněmovně se rozhodli předložit pozměňovací návrh k Blunkettově azylovému zákonu, v němž požadují, aby byl návrh segregovat děti žadatelů o azyl z normálních škol zcela zrušen.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál