Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Sociální demokracie vyhrála volby

PRAHA – Vítězstvím sociální demokracie a úspěchem komunistů skončily letošní volby do Poslanecké sněmovny ČR. Pravicové strany utrpěly neúspěch. Volby též poznamenala vysoká neúčast. K urnám přišlo jen 58 procent voličů.

Česká strana sociálně demokratická (ČSSD) získala 1 440 279 hlasů (30,20 %) a ve sněmovně obsadí 70 křesel. Na druhém místě skončila Občanská demokratická strana (ODS se ziskem 1 166 975 hlasů (24,47 %), což znamená 58 křesel. V letošních volbách výrazně posílila komunistická strana (KSČM), pro kterou hlasovalo 882 653 občanů (18,51 %) a ve sněmovně ji bude zastupovat 41 poslanců. Na čtvrtém místě se umístila Koalice KDU-ČSL a US-DEU, kterou podpořilo 680 671 voličů (14,27 %). Koalice obsadí zbývajících 31 křesel. Žádná další strana se do Poslanecké sněmovny nedostala. Z mimoparlamentních stran nejvíce uspělo Sdružení nezávislých (2,78 %) a Strana zelených (2,36 %). Romská občanská iniciativa, která kandidovala pouze v Moravskoslezském kraji, se nijak výrazně neprosadila. Podpořilo ji pouze 523 voličů.

Prezident republiky Václav Havel pověřil jednáním o sestavení vlády předsedu ČSSD Vladimíra Špidlu. Ten již před volbami vyloučil koalici s ODS či s komunisty. Taktéž lidovci a část unionistů dávala přednost vládě spolu se sociálními demokraty. Pravděpodobná koalice ČSSD s lidovci a unionisty by přinesla při hlasování v parlamentu těsnou většinu 101 hlasů.

Přes neúspěch ve volbách tak Koalice ve vládě zřejmě zasedne. Špidlovi taktéž nahrává, že díky preferenčním hlasům posílila ve volbách více sociálně laděná KDU-ČSL na úkor US. Zejména na Moravě bude unionistických zastupitelů málo. Neúspěch ve volbách a propad až za komunisty musí vést k zamyšlení nad budoucností tohoto uskupení. Po skandálech a rozpadu původní čtyřkoalice nedokázali představitelé jednotlivých stran nabídnout voličům žádná témata, která by je skutečně oslovila.

Pro ODS znamenají volby možná ještě větší neúspěch než pro Koalici. Přestože je druhou nejsilnější stranou, ostrá a nacionálně laděná kampaň jí úspěch nepřinesla. ODS výrazně zvítězila jenom v Praze. Výsledky voleb znamenají, že příští vláda nemusí být závislá na mínění a zájmech ODS. Neuspěly ani pravicové extremistické strany; nejsilnější Republikáni Miroslava Sládka získali necelé procento hlasů. Roman Růžička

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál