Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Vicepremiér Mareš odmítnul poskytnout azyl Romům

Praha – Poté, co vicepremiér Petr Mareš po jednání s místopředsedou slovenské vlády Pálem Czákym v polovině prosince prohlásil, že žádný z Romů nedostane azyl (doslova „žádný z nich azyl nedostane“), začali protestovat odborníci z uprchlických organizací.

Podle vicepremiéra požádalo minulý rok o azyl 1049 slovenských Romů, přičemž vedoucí odboru azylové a migrační politiky MV Tomáš Haišman uvedl, že „žádný z případů nebyl natolik silný, aby byl žadateli udělen azyl.“ Marešovo prohlášení však podpořili nejen další členové vlády, ale i poslanci většiny politických stran a poslanci z opozice. „Jsme země, které vstupují do EU, a v nichž platí právní řád EU. Není důvod jim udělovat politický azyl,“ uvedl Cyril Svoboda.
Podle vyjádření jedné ze zástupkyň protestujících organizací, ředitelky Poradny pro uprchlíky Českého helsinského výboru Anny Grušové, není razantní odmítnutí příslušníků skupiny žadatelů z jedné země možné, ani myslitelné. Nelze totiž „posoudit všechny případy en bloc. I mezi Romy ze Slovenska se může vyskytnout případ, který bude mít podle Ženevské konvence nárok na azyl,“ prohlásila Grušová. Dodala, že je chybným krokem spojovat problém romských žadatelů o azyl s romskou otázkou obecně. Ze své zkušenosti ví, že Romové, kteří se obracejí na poradnu, udávají národnostní pronásledování jako nejčastější důvod odchodu ze země.

Jana Kabeláčová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál